„Jsou jako supi, kteří čekají na zbytky buvola sraženého lvem. Tak to jako rodina vidíme," řekla státní televizi SABC Makaziwe Mandelová.

„Nevadí nám zájem, ale mám pocit, že to přesáhlo určité meze. Když ležela Margaret Thatcherová v nemocnici, takové mediální šílenství se nestrhlo," řekla s odkazem na poslední dny britské expremiérky.

Makaziwe přesto veřejnosti poskytla další informace 
o zdravotním stavu někdejšího bojovníka proti rasistickému režimu apartheidu. „Nebudu lhát, nevypadá to dobře. Ale reaguje, když na něj promluvíme, a pokouší se otevřít oči. Je tu stále s námi," popsala.

Na narozeniny slavného státníka, které se celosvětově připomínají jako Den Nelsona Mandely, údajně rodina kvůli obtížné situaci „neplánuje nic zvláštního".

Příbuzní už podle Makaziwe zrušili galavečeře a setkání s různými politiky, které byly na toto datum naplánované.

Obama nechá setkání na rodině

Do JAR měl dnes namířeno 
i americký prezident Barack Obama, který Mandelu před několika dny nazval „světovým hrdinou". Zda se oba politici setkají, ale zdaleka není jisté.

„Uvidíme, jaká bude situace, až přistaneme. Nepotřebuji mít společnou fotografii a to poslední, co chci, je být dotěrný, když se rodina Nelsona Mandely obává o jeho zdravotní stav," citovala šéfa Bílého domu stanice CNN. 

(doh)