Barroso podle mluvčího komise Oliviera Baillyho v telefonickém rozhovoru zopakoval varování Bruselu, že pokud se situace na Ukrajině nestabilizuje, unie zváží možné důsledky pro vzájemné vztahy. Vyjádřil prý také znepokojení z eskalace násilí v Kyjevě, útoků proti novinářům i zpráv o mizení lidí. "Použití síly podle komise zjevně není odpovědí na nynější politickou situaci," poznamenal Bailly.
Šéf Evropské komise v telefonátu také Janukovyče jako hlavu státu vyzval k zahájení dialogu s opozicí na nejvyšší úrovni. Diskusi s opozičními skupinami a uklidnění situace by podle EU mohly přispět právě cesty zástupců Evropské komise. Podle Barrosova mluvčího Janukovyč na nabídku odpověděl, že Füle i Ashtonová budou v Kyjevě vítáni. Füleho lidé už chystanou cestu potvrdili v minulých dnech s tím, že plánovány jsou jeho schůzky se zástupci úřadů i opozice.
Merkelová varuje před násilím
Merkelová varovala Janukovyče před násilným potlačením opozičních protestů. "Očekáváme od ukrajinské vlády, že zajistí demokratické svobody, především možnost pokojně demonstrovat, že bude chránit životy a že nedojde k použití násilí," prohlásila Merkelová na zámku Meseberg nedaleko Berlína. "Jsme nanejvýš znepokojeni a rozhořčeni z toho, jakým způsobem byly prosazeny zákony, které zpochybňují základní svobody," dodala.
Třiaosmdesátiletý Gorbačov vyzval prezidenty Ruska a USA Vladimira Putina a Baracka Obamu, aby pomohli zprostředkovat politická jednání znepřátelených ukrajinských stran. "Jsem přesvědčen, že je ve vašich možnostech dosáhnout tohoto cíle. Vláda a opozice musejí zasednout za jednací stůl," uvedl Gorbačov.
V Kyjevě se už měsíce konají demonstrace proti Janukovyčovu rozhodnutí zmrazit přístupové rozhovory s EU a soustředit se na spolupráci s Ruskem. Situace se v posledních dnech vyostřila, ve středu byly hlášeny první oběti násilných srážek mezi demonstrujícími a policejními silami.