„Neúspěch tohoto nebezpečného návrhu je dobrou zprávou pro velryby,“ řekl Patrick Ramage z Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW). „Ochrana velryb a jejich pozorování v přirozeném prostředí představují skutečný posun vpřed, ne kruté a zbytečné zabíjení těchto mořských savců,“ dodal.

Japonsko naopak v reakci na výsledek hlasování pohrozilo, že by mohlo z 89členné organizace vystoupit, pokud nedojde k pokroku v návratu ke komerčnímu lovu velryb.

„Pokud nebudou respektovány vědecké důkazy a rozmanitost, pokud bude komerční velrybářství kompletně zakázáno, bude Japonsko tlačeno, aby provedlo zásadní přehodnocení své pozice člena IWC,“ prohlásil japonský ministr pro rybolov Masaaki Taniai.

Taniai uvedl, že výsledek hlasování „může být považován za rovnocenné odmítnutí možnosti, aby vlády s různými názory spolupracovaly s vzájemným porozuměním a respektem uvnitř IWC“. Australský komisař Nick Gates pak vyzval Japonsko, aby zůstalo v organizaci, kde by „pokračovalo v argumentaci za svůj názor a konstruktivně pracovalo se všemi členy.“

Japonsko loví pro vědecké účely

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) byla zřízena v roce 1946, aby zachránila a spravovala světovou populaci velryb a kytovců. V roce 1986 přijala moratorium na komerční lov velryb, poté co se některé druhy v důsledku velrybářství dostaly na pokraj vyhubení.

Japonsko však trvá na tom, že populace velryb byly dostatečně obnoveny, aby mohl být obnoven komerční lov. Tokio sice moratorium dodržuje, ale speciální klauzule mu umožňuje ulovit ročně několik stovek velryb pro „vědecké účely“. Jejich maso se nicméně dostane na pulty obchodů.

Norsko a Island pak moratorium zcela ignorují a ročně zabijí několik stovek zvířat. Jsou proto klíčovými příznivci japonské snahy. Ta počítá s uvolněním podmínek a nahrazení plošného zákazu speciálními kvótami pro druhy s dostatečně početnými populacemi.

Během pětidenního zasedání IWC rovněž zamítla návrh Brazílie na vytvoření chráněné oblasti pro velryby v jižním Atlantiku a obnovila kvóty na lov velryb pro domorodé obyvatele v Grónsku, Rusku, Spojených státech a na ostrovním státě Svatý Vincent a Grenadiny. Ve čtvrtek pak schválila usnesení, které zdůrazňuje důležitost obnovy populací velryb, se kterým Japonsko rovněž nesouhlasilo.