Ryby totiž objevili v lodi, která tam minulý měsíc doputovala díky proudům až z Japonska, napsala agentura Reuters. Na volném moři se rybářské plavidlo ocitlo po devítistupňovém zemětřesení a vlně cunami, které zemi zasáhly v březnu 2011.

Skupina pěti černobílých tropických ryb, hranozubů pruhovaných (Oplegnathus fasciatus), uvízla v nákladním prostoru lodi. Plavidlo dlouhé šest metrů nalezli převrácené na pláži již v březnu. Teprve tento týden se ale podařilo potvrdit, že pochází ze severu Japonska.

Na americké pobřeží moře v minulých měsících vyplavilo hned několik lodí pocházejících z této země, stejně jako kusy mol a množství dalšího odpadu. Nalezené ryby jsou ale prvními obratlovci, kteří náročnou dvouletou cestu dlouhou tisíce kilometrů zvládli. Navíc jsou zvyklé na mnohem teplejší, mělčí japonské vody.

Hart: Je to opravdu pozoruhodné

Do USA se podle vědců podobným způsobem dosud dostalo asi 30 až 50 druhů nejrůznějších mořských organismů, většinou šlo ale jen o řasy, kraby či nějaké měkkýše.

„Je to opravdu pozoruhodné," okomentoval nález ryb Curt Hart, mluvčí washingtonského ministerstva ekologie. „Všichni jsou ohromeni tím, že ryby v lodi přežily dva roky," dodal. Záhadou je pro biology mimo jiné fakt, čím se ryby mohly během cesty živit. Plánují to proto v následujících dnech zkoumat. K dispozici ale mají jen jedinou živou „japonskou" rybu, která se nyní nachází v akváriu ve městě Seaside v Oregonu. Čtyři zbývající totiž již uhynuly.