Zatím však stále nemají elektrárnu zcela pod kontrolou a podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zůstává situace mimořádně vážná. Velké problémy mají také statisíce Japonců z oblastí, které v pátek zasáhlo zemětřesení a přívalová vlna cunami. Musí se obejít bez elektřiny, čelí zimě a nedostatku tekoucí vody i potravin.

Podle společnosti Tepco, která elektrárnu Fukušima 1 provozuje, třetí reaktor, z něhož i ve čtvrtek stoupal dým, zůstává prioritou. Dvě vojenské helikoptéry v noci na čtvrtek SEČ na reaktor, který funguje na smíšené palivo obsahující i vysoce nebezpečné plutonium, shodily nejméně 30.000 litrů vody. Radioaktivitu to však příliš nesnížilo. Později byla proto nasazena i vodní děla. Vodu chtějí technici shazovat i na reaktor číslo 2.

Provizorní elektrické vedení snad bude brzy chladit

Problém představuje také čtvrtý reaktor, z jehož stropu prý zbývá jen kostra a v jehož nádrži pro vyhořelé palivo není podle amerických expertů žádná voda, a proto se přehřívá. Poměrně stabilní jsou podle japonských činitelů naopak reaktory 1, 5 a 6. Naděje vzbuzuje informace, že by brzy mohlo být do elektrárny propojeno provizorní elektrické vedení, které by umožnilo normální chod chladících systémů.

Nejen podle MAAE, která informovala o 23 zraněných a 20 ozářených pracovnících v posledních dnech, ale zůstává situace vážná. Ruský prezident Dmitrij Medveděv ji označil za "obrovskou národní katastrofu". Předseda amerického jaderného úřadu Gregory Jaczko varoval, že hodnoty radiace uvnitř Fukušimy 1 jsou "extrémně vysoké" a mohou být potenciálně smrtelné. Podle společnosti Tepco ale radioaktivita u elektrárny klesá.

Čína chce okamžité a přesné informace

Čínská vláda vyzvala Japonsko, aby o vývoji v elektrárně a nebezpečí radiace podávalo "okamžité a přesné" informace. Mluvčí japonské vlády Jukio Edano přiznal, že některé informace poskytovala jeho země s "drobným zpožděním". Japonský premiér Naoto Kan o situaci v telefonickém rozhovoru mluvil s americkým prezidentem Barackem Obamou, který přislíbil pomoc.

Na sledování elektrárny posílají USA do Japonska bezpilotní letoun. Rusko nabídlo pomoc s hašením požárů ve Fukušimě 1. Francie do Japonska posílá letadlo s 95 tunami bóru k omezení dopadů jaderné havárie. Nabídla také, že lidi, které by zasáhla radiace, ošetří ve svých nemocnicích.
Příznivý zůstal směr větru, ten vál stále na jihovýchod, tedy směrem od Japonska na Tichý oceán. Podle švédských odborníků by mohl za několik dní zanést nízké koncentrace radioaktivních materiálů nad Severní Ameriku. Zdravotní riziko prý ale nepřestavuje.

Spojené státy vyzvaly své občany v Japonsku, aby opustili oblast v okruhu 80 kilometrů od elektrárny, nebo alespoň nevycházeli ven. Japonská vláda rozšíření stávající dvacetikilometrové evakuační zóny neplánuje.

Kvůli možné zvýšené radiaci u lidí přijíždějících z Japonska kontrolují Tchaj-wan, Jižní Korea a Malajsie cestující. Tchaj-wan zaznamenal zvýšené hodnoty záření u 25 lidí a Jižní Korea i Malajsie u tří.

Češi přiletěli armádními speciály

Dvě vojenská letadla s asi stovkou evakuovaných Čechů a několika cizinci ve čtvrtek přistála na armádním letišti v pražských Kbelích. Pasažéři, mezi nimiž bylo i zhruba 40 členů České filharmonie, měli možnost nechat se změřit dozimetrem. Všechny testy na radioaktivitu dopadly negativně.

Problémy s elektrárnou a obavy z radiace zastiňují zčásti potíže, jimž po pátečním zemětřesení a následné vlně cunami čelí statisíce Japonců. Bez elektřiny se musí obejít na 850.000 japonských domácností v postižených částech země, více než 1,5 milionu domácností je bez tekoucí vody, pro řadu lidí jsou jídlo i další základní potřeby nedostatkové.

Asi 452.000 lidí zůstává v provizorním ubytování. V mnoha evakuačních centrech je málo vody a topné nafty. Problémy evakuovaných dokládá i případ 14 starších pacientů nemocnice, kteří po evakuaci z okolí Fukušimy 1 zemřeli, protože jim úřady nebyly schopny poskytnout dostatečnou péči.
Oficiální počet mrtvých stoupl na 5178, dalších 8606 lidí se pohřešuje. Katastrofa zničila úplně nebo zčásti přes 100.000 budov.

Zástupci zemí G7 budou v noci na pátek v telekonferenci diskutovat o finančních dopadech páteční katastrofy a jaderné krize v Japonsku. Podle části analytiků se japonská ekonomika propadne do krátké recese. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 1,44 procenta na 8962,67 bodu.
Fotbalisté Nového Zélandu zrušili přípravný zápas s Japonskem, který měli odehrát 29. března v Tokiu. Důvodem jsou obavy o bezpečnost.

Čtěte také: Vládními letadly se navrátilo více než sto lidí