Atomová elektrárna Fukušima, kterou proslavilo zničující zemětřesení a následná vlna tsunami v roce 2011, stále neřekla své poslední slovo. Podle propočtů expertů mají Japonci místo na vodu, kterou chladili poškozené jaderné reaktory, zhruba do léta příštího roku. Podle agentury Kjódó, která se odvolává na vládní zdroje a jíž cituje ČTK, by k rozhodnutí, co s ní, mělo dojít ještě v říjnu.

V čem je problém? Japonci kontaminovanou vodu sice čistí, vyseparovat z ní ale zcela nelze tritium, tedy izotop vodíku. To by podle odborníku nemělo být příliš nebezpečné. Pokud by se japonská vláda nakonec rozhodla pro vypuštění, nedošlo by k němu dříve než za dva roky.

Běžný postup? Rybáři protestují

Navíc i Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdila, že vypouštění kontaminované vody do moře je běžný postup a nevidí v tom problém. Zároveň je třeba dodat, že není dosud odstraněno palivo z roztaveného reaktoru.

Problém s tímto postupem samozřejmě mají fukušimští rybáři, kteří se obávají ztrát, a například i Jižní Korea, která dlouhodobě ryby od Fukušimi nekupuje.

Tragédie stará devět let si vyžádala přes 18 tisíc obětí, více než 150 tisíc obyvatel muselo být evakuováno. Celý region byl kvůli radioaktivní kontaminaci několik let uzavřen. Částečné uvolnění nastalo až v roce 2015.