Ačkoli japonské letectvo začalo rekrutovat ženy již v roce 1993, až do konce roku 2015 byly příslušnice něžného pohlaví vyloučeny z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů.

Brzy poté se Misa Macušimová společně s dalšími třemi ženami připojila k tréninkovému programu elitních pilotů, který probíhá na Japonské národní obranné akademii. Účastníci výcviku létají se stíhačkami F-15J, které mohou dosáhnout rychlosti až Mach 2,5, tedy přibližně 3000 kilometrů v hodině.

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
Boj za práva žen. Švédsko vydalo manuál feministické zahraniční politiky

„Jako první pilotka otvírám cestu pro všechny ostatní,“ řekla Macušimová BBC a dodala: „Piloty stíhaček jsem obdivovala už od chvíle, kdy jsem chodila na základní školu a v kině běžel film Top Gun. Budu i nadále tvrdě pracovat, abych splnila svou povinnost – nejen pro sebe, ale i všechny ostatní ženy.“

Licenci nezbytnou pro pilotování letadel získala Masušimová před dvěma lety. V pátek pak byla převelena na leteckou základnu Nyutabaru, kde jako členka páté letky japonských obranných sil stráví nejbližších šest až dvanáct měsíců dalším tréninkem na F-15.

Japonsko genderovou rovnost odmítá 

Jak upozorňuje BBC, Japonsko se loni propadlo až na 114. příčku celosvětového žebříčku genderové rovnoprávnosti podle údajů Světového ekonomického fóra. Japonská společnost totiž od žen i nadále předpokládá, že budou především manželkami, matkami a hospodyněmi.

Japonské obranné složky sice do konce roku 2030 plánují navýšení počtu žen u letectva a námořnictva na devět procent, v současnosti ale ženy tvoří necelých sedm procent japonské armády. Pro srovnání: ve Spojených státech je v aktivní službě přibližně patnáct procent žen.

Ruský bombardér Tupolev Tu-160
Rusko modernizuje flotilu. Na Čukotce poprvé přistály bombardéry Tu-160