Ačkoli japonské letectvo začalo rekrutovat ženy již v roce 1993, až do konce roku 2015 byly příslušnice něžného pohlaví vyloučeny z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů.
Brzy poté se Misa Macušimová společně s dalšími třemi ženami připojila k tréninkovému programu elitních pilotů, který probíhá na Japonské národní obranné akademii. Účastníci výcviku létají se stíhačkami F-15J, které mohou dosáhnout rychlosti až Mach 2,5, tedy přibližně 3000 kilometrů v hodině.
„Jako první pilotka otvírám cestu pro všechny ostatní,“ řekla Macušimová BBC a dodala: „Piloty stíhaček jsem obdivovala už od chvíle, kdy jsem chodila na základní školu a v kině běžel film Top Gun. Budu i nadále tvrdě pracovat, abych splnila svou povinnost – nejen pro sebe, ale i všechny ostatní ženy.“
Licenci nezbytnou pro pilotování letadel získala Masušimová před dvěma lety. V pátek pak byla převelena na leteckou základnu Nyutabaru, kde jako členka páté letky japonských obranných sil stráví nejbližších šest až dvanáct měsíců dalším tréninkem na F-15.
Japonsko genderovou rovnost odmítá
Jak upozorňuje BBC, Japonsko se loni propadlo až na 114. příčku celosvětového žebříčku genderové rovnoprávnosti podle údajů Světového ekonomického fóra. Japonská společnost totiž od žen i nadále předpokládá, že budou především manželkami, matkami a hospodyněmi.
Japonské obranné složky sice do konce roku 2030 plánují navýšení počtu žen u letectva a námořnictva na devět procent, v současnosti ale ženy tvoří necelých sedm procent japonské armády. Pro srovnání: ve Spojených státech je v aktivní službě přibližně patnáct procent žen.