„Vesmírné dělo" bude do kosmu vysláno na palubě sondy Hajabusa-2, jejíž start je plánován na příští rok. V roce 2018 by se sonda měla přiblížit k asteroidu známému pod označením 1999JU3, který obíhá mezi Zemí a Marsem.

Na druhé straně

Až bude sonda v blízkosti asteroidu, „vesmírné dělo" se od ní oddělí a vypálí do povrchu zmíněné planetky ze vzdálenosti 100 metrů kovový projektil. Sonda bude v tu chvíli skrytá na druhé straně za asteroidem, aby ji detonace nepoškodila.

Mateřská loď by poté měla podle plánů odebrat s pomocí robotického vozítka z kráteru vzorky, které by jinak zůstaly pod povrchem asteroidu. Mise je plánována do konce roku 2020.

„Umělý kráter, který může vesmírné dělo vytvořit, bude podle předpokladů malý, bude mít jen několik metrů v průměru, ale… z místa, které kolize odhalí, můžeme získat čerstvé vzorky, které budou méně poznamenané vesmírným prostředím či žárem," uvedla japonská vesmírná agentura JAXA ve svém prohlášení.

Nedotčené materiály

Projekt „se může stát revolucí v našem zkoumání nedotčených materiálů, jež jsou klíčové pro pochopení podmínek, za nichž se formovaly planety a vznikl život", konstatovala agentura JAXA. „Rovněž může poskytnout důležité informace potřebné pro vývoj strategií k ochraně Země před potenciálními riziky," dodala agentura.

Hajabusa-2 je druhý projekt, jehož cílem je získat částice z kosmu. Bude založen na úspěchu první mise Hajabusa (Sokol), která sebrala povrchový prach z asteroidu Itokawa a vrátila se s ním v roce 2010 na Zemi.