Jde o první restartovaný reaktor po rozsáhlé havárii v jaderné elektrárně Fukušima-Daiči v roce 2011. Po důkladných prověrkách by měly začít opět fungovat i desítky dalších zatím odstavených reaktorů. Premiér Šinzó Abe tvrdí, že jde o ekonomickou nutnost. Na energetické suroviny chudé Japonsko si podle vlády už nemůže dovolit pokračovat v závislosti na jejich drahém dovozu.

„Dokonale se ujistíme, že reaktor funguje tak, jak má. Katastrofa jako ta ve fukušimské elektrárně se nebude opakovat," ujišťoval veřejnost šéf jaderného kontrolního úřadu Šuniči Tanaka.

Většina Japonců je proti

Lidé však nejsou jaderné energii příliš nakloněni. Proti opětovnému spuštění reaktoru v Sendai je podle posledního průzkumu 57 procent Japonců.
Aktuální krok tak zřejmě příliš nepřispěje ani k popularitě japonské vlády. Podpora premiéra Abeho spadla na 32 procent, což je nejhorší výsledek od prosince 2012, kdy začalo jeho nynější funkční období.

Mezi těmi, kdo jsou proti návratu k jádru, je i přeživší jaderného útoku na Hirošimu Atsuši Hošino. „Myslím, že riziko jaderné energie je už zjevné, stejně jako fakt, že člověk ji není schopen kontrolovat. Žádný z reaktorů by neměl být znovu spuštěn," řekl agentuře Reuters . Dodal přitom, že když před třiceti lety v prefektuře Fukušima zorganizoval první setkání přeživších jaderných bombových útoků, byla kritika atomové energie tabu.

Po jaderné havárii z roku 2011, která byla nejhorší od Černobylu a vyžádala si evakuaci 160 tisíc lidí, se však podle Hošina atmosféra ve společnosti změnila. Opětovné spuštění reaktoru v Sendai schválila městská rada, referendum mezi místními se však nekonalo.
„Bojí se totiž výsledku. Dobře vědí, že Japonsko zvládlo bezmála dva roky bez jádra velmi dobře," řekl listu The Guardian Rjoko Torihara, který ve městě Satsumasendai vede protijadernou kampaň.

Někteří místní mají ale opačný názor a spuštění prvního reaktoru přijali s radostí.
„Dostáváme velké kompenzace za to, že tu jadernou elektrárnu máme. Pokud bychom o ně přišli, město by se s tím těžko vyrovnalo. Na elektrárně závisí spousta míst. Jsem si jistý, že každý člověk z mého oboru tu spuštění reaktorů podporuje," citoval The Guardian stavebníka Tetsuroa Setogučiho.