Téměř 270.000 lidí se tři roky po katastrofě stále nemohlo vrátit do svých domovů. Mnozí z nich pocházejí z prefektury Fukušima, kde byla 11. března 2011 evakuována oblast kolem místní jaderné elektrárny, kterou otřesy půdy a cunami vážně poškodily.

Rekonstrukční plány dostávají konečnou podobu, ale nedostatek kvalifikovaných dělníků a materiálu podle agentury AP práce brzdí. Japonská vláda vyčlenila do března 2016 na obnovu zasažených regionů v přepočtu asi 250 miliard dolarů.

Mnoho těl vůbec nenašli

Vysoký zůstává stále také počet obětí, jejichž těla nebyla doposud nalezena. Oficiální údaje hovoří o 15.884 mrtvých a 2636 nezvěstných.
Premiér Abe od svého nástupu do úřadu koncem roku 2012 několikrát navštívil poničené oblasti a ve svém dnešním projevu uvedl, že v nich vidí známky pokroku.

"V některých místech již byly obnoveny zemědělské práce a rybolov a někteří lidé se také již přestěhovali z provizorních ubytovacích zařízení do stálých bytů. Musíme urychlit rekonstrukci tak, aby všichni postižení se mohli co nejdříve vrátit ke svým běžným životům," zdůraznil.

Premiér slíbil, že přestěhuje do vyšších poloh stovky osad, které se nacházely na zdevastovaném pobřeží, aby se vyhnuly případným budoucím cunami. Vláda chce také do roka nechat vystavět dalších několik tisíc bytů v zasažených prefekturách Iwate a Mijagi.