V Tokiu a vylidněných městech na severovýchodním pobřeží si dnes lidé chvilkou ticha ve 14:46 místního času (06:46 SEČ) připomněli okamžik, kdy zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály před dvěma lety u pobřeží udeřilo a spustilo ohromnou přívalovou vlnu cunami, která zabila téměř 19.000 lidí. Šlo o nejsilnější otřesy, jaké byly v dějinách Japonska zaznamenány.

Proces může trvat celá desetiletí

Skupina 800 lidí dnes ve Fukušimě podala žalobu proti vládě a společnosti Tokyo Electric Power Co., která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima. Její reaktory zasáhla před dvěma lety voda a jaderná katastrofa zamořila radiací široké okolí. Žalobci požadují náhradu 50.000 jenů (asi 10.000 korun) za každý měsíc a pro každou z obětí, dokud nebude vyčištěna všechna radiace. To je ovšem proces, který může trvat celá desetiletí.

Změna japonské vlády koncem loňského roku probudila naděje, že by úřady mohly pokročit rychleji s očistou a rekonstrukcí. Od převzetí úřadu koncem prosince 2012 začal nový premiér Šinzó Abe pravidelně navštěvovat místo katastrofy, slibovat rychlejší kroky a plánovat navýšení dlouhodobého rozpočtu na obnovu ze zhruba 19 bilionů jenů na 25 bilionů jenů.

Ekonomika se rozloží

Mnozí ale varují před přehnanými nadějemi. „Nová vláda nijak nezměnila přístup k reakci na jadernou nehodu, i když zvyšuje rozpočet," řekl AP Hiroši Suzuki, šéf rekonstrukčního výboru prefektury Fukušima. „Pokud bude rozpočet na obnovu dál sloužit jako nástroj ke zvyšování výdajů na veřejné práce, pak se místní společnosti a ekonomika postupně rozloží," dodal.

Dalším přetrvávajícím problémem podle něj je diskriminace vůči lidem evakuovaným z oblasti kolem Fukušimy. „Spousta lidí se bojí, že jejich děti budou mít problém najít si manžela či manželku kvůli strachu z dlouhodobých následků radiace," řekl Suzuki. Děti prý už nyní často ve škole slýchají od spolužáků věci jako: „Nechoď ke mně. Jsi radioaktivní."

#flash|https://g.denik.cz/1/b3/grafika_elektrarna_fukusima_2.swf|560|420|KKRK#