Zemětřesení na několika místech omezilo dopravu a přerušilo dodávku elektřiny, a to jak v domácnostech, tak i v továrnách. Předseda vlády Shinzo Abe uvedl, že primární pro všechny jednotky policistů i hasičů bylo ochránit občany, neštěstí si ale i přesto vybralo tři oběti.

Při tragédii na severu města původně zemřeli devítiletá dívka a osmdesátiletý muž, později však strážci zákona potvrdili také úmrtí občana, na něhož v bytě spadla těžká knihovna.

Podle Japonské meteorologické agentury (JMA) dosáhlo původně zemětřesení síly 5,9, později byl nicméně jeho úder zvýšen na 6,1. Zasáhlo zejména průmyslovou oblast města.

Výroba musela být zastavena například ve dvou podnicích firmy Panasonic či ve společnosti Toyota. Druhý jmenovaný závod přerušil provoz nejen v Ósace, ale rovněž i ve zhruba šedesát kilometrů vzdáleném městě Kjóto.

„Spali jsme a zemětřesení nás náhle probudilo. Nikdy předtím jsem něco podobného nezažila, proto byl zážitek opravdu děsivý. Myslela jsem, že je to noční můra, třásl se celý svět,“ uvedla pro agenturu Reuters Kate Kilpatricková, devatenáctiletá americká turistka. 

Potvrzeno bylo více než 200 zraněných, čísla každopádně ještě nejsou definitivní.

Poslední zemětřesení v Japonsku, konkrétně na ostrově Kjúšů, mělo v roce 2016 sílu 7,3 stupně a zabilo padesát lidí.

Nejhorší událost podobného typu se udála v roce 2011 na ostrově Honšú, kdy zemětřesení vyvolalo ničivou vlnu tsunami. Ta následně usmrtila více než 18 tisíc lidí a kromě toho způsobila v elektrárně Fukušima největší jadernou katastrofu od Černobylu v roce 1986.

| Video: Youtube