List Japan Times uvedl, že zemětřesení o síle 7,6 mezinárodní škály dosáhlo nejvyššího sedmého stupně intenzity podle japonské stupnice a zasáhlo poloostrov Noto v provincii Išikava v pondělí odpoledne místního času, kdy většina rodin slavila doma Nový rok a mnoho obchodů bylo zavřených. 

„Nějak se nám podařilo dostat se z domu na ulici, drápali jsme se ven po všech čtyřech. Těšila jsem se, že si užijeme s rodinou sváteční večeři,“ řekla listu Yomiuri Shimbun 75letá žena, která ve městě Nanao provozuje tradiční hostinec s ubytováním. Na svátek za ní přijel nejstarší syn s rodinou.

Video zachytilo okamžik, kdy Japonsko zasáhlo jedno ze zemětřesení:

| Video: Youtube

List Asahi Shimbun hovořil s mužem, kterého zastihlo novoroční zemětřesení na dálnici z Nanao do Kanazawy. Vracel se s rodinou z návštěvy u rodičů své manželky. „Auto se najednou začalo silně třást a silnice deset metrů před námi změkla jako tofu a začala praskat. Bylo to jako v nějakém filmu,“ popsal.

Podařilo se mu zaparkovat u krajnice, rodinu nechal v autě a asi půl hodiny šel pěšky obstarat nějaké jídlo. Cestou míjel zřícené budovy, v zavřených obchodech zhasla světla, na zemi viděl popadané zboží. Všiml si i policejní stanice plné evakuovaných lidí.

V Japonsku začalo hořet letadlo. Cestující se podařilo evakuovat:

Čtyřiasedmdesátiletá Nobuko Sugimoriová z Nanao řekla agentuře Reuters, že takové zemětřesení dosud nezažila. „Snažila jsem se chytit televizi, aby se nepřevrátila, ale sotva jsem se sama dokázala udržet na nohou, jak se mnou otřesy mávaly ze strany na stranu,“ popsala Sugimoriová.

Nevydařený začátek nového roku

Z domovů museli utíkat i lidé ve městě Šika. „Jsem ráda, že jsem to nějak přežila,“ řekla 85letá Sumie Higashiová pro Mainichi Shimbun. Když udeřilo zemětřesení, byla zrovna v ložnici a slyšela silný hluk. Sousední místnost v patře se hroutila, trosky rozdrtily i její auto před domem.

Japonsko v pondělí zasáhlo ničivé zemětřesení: 

| Video: Youtube

Ženě se podařilo z domu uniknout zadním vchodem a uchýlit se na vyvýšené místo, kde ji pak vyzvedli příbuzní.

„Byl to strašný otřes a hrozný způsob, jak začít nový rok,“ řekl pro Japan Times 73letý Tsugumasa Mihara, zatímco stál se stovkami dalších lidí ve frontě na vodu.

Zemětřesení v Japonsku si vyžádalo desítky obětí:

Epicentrum zemětřesení bylo podle Japonské meteorologické agentury asi třicet kilometrů severovýchodně od města Wajima v předběžné hloubce šestnáct kilometrů a dosáhlo nejvyššího sedmého stupně národní škály. Při něm otřesy dosahují takové síly, že lidé nevydrží stát.

Stejně silné zemětřesení úřady naposledy zaznamenaly v roce 2018 na ostrově Hokkaidó, informovala agentura Kjódó

Zprávy o tragických zemětřeseních Deník přinášel i v uplynulém roce. Počátkem listopadu zahynulo přes 150 lidí v Nepálu, v říjnu zase postihlo mimořádně ničivé zemětřesení Afghánistán. Mimořádnou pozornost na sebe strhla pohroma, která loni v únoru zasáhla Turecko a Sýrii. Na místě pomáhali i čeští hasiči, tragédie ovšem zneužili i internetoví lháři.