O možnosti vyhlášení dalších sankcí se zmínil už včera japonský premiér Šinzó Abe během společné tiskové konference s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Uvedla to agentura Reuters.

Podle současného prohlášení vládního mluvčího Jošihideho Sugy zmrazí Japonsko aktiva devíti severokorejských bank, z nichž některé sídlí v Číně, a 26 jednotlivců žijících v řadě zemí, včetně Číny, Ruska a Libye.

"Severokorejský raketový a jaderný program představuje naléhavou hrozbu, která dřív nebyla tolik patrná. Provokativní chování KLDR, při němž ignoruje vážná varování mezinárodní společnosti, je zcela nepřijatelné," uvedl Suga. Nové sankce podle něj spustilo Japonsko v návaznosti na Trumpovu návštěvu, aby tak dalo najevo, že oba státy jsou zajedno v rozhodnosti svého postupu a oba chtějí zvýšit tlak na Pchjongjang.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunyingová v Pekingu zopakovala, že Čína nesouhlasí s jednostrannými sankcemi uloženými nad rámec ujednání schváleného Radou bezpečnosti OSN.

Trump v pondělí uvedl, že Spojené státy trvají na své solidaritě k Japonsku a na ukončení cvičného odpalování severokorejských balistických raket přes japonské území, které označil za "ohrožení civilizovaného světa a mezinárodního míru a stability".

Naléhavost řešení ohledně jaderného a raketového programu KLDR pak zdůraznil i při své úterní návštěvě Jižní Koreje. „Je čas, abychom neodkladně a velmi rozhodně jednali,“ řekl Trump a vyzval Čínu, Rusko a další státy, aby požadovaly konec programu. „Severní Korea je celosvětová hrozba, která vyžaduje celosvětovou reakci,“ uvedl americký prezident.