Fotografie plánovaného menu oficiální večeře, která bude podávána po schůzce mezi jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, zveřejnil jihokorejský úřad prezidenta. Dezert mangová pěna ozdobená modrou mapou sjednoceného Korejského poloostrova nese datum schůzky a slova "Jaro našeho lidu". Odkazuje tak na nedávný koncert jihokorejských umělců v severokorejském Pchjongjangu, který byl nazván "Jaro přichází".

Název a vzhled dezertu mají symbolizovat právě korejské sjednocení, podobně jako jarní sluneční paprsky rozmrazují zimní zmrzlou půdu. Z dezertu však zatím zmrzl úsměv na tvářích především japonským politikům.

Proč? Mapa na zákusku zahrnuje kromě samotného poloostrova i ostrovy, které jsou v japonštině známé jako Takešima. Malé souostroví leží v Japonském moři na půli cesty mezi Jižní Koreou a Japonskem. Obě země si kladnou na ostrovy, které nebyly až do vypuknutí teritoriálního sporu v 60. letech minulého století trvale osídleny, historický nárok. V současnosti jsou spravovány Jižní Koreou. 

Kenji Kanasugi, generální ředitel úřadu Asijských a oceánských záležitostí japonského Ministerstva zahraničních věcí, v úterý podal protest u jihokorejské velvyslankyně v Tokiu. "Nemůže ho přijmout z důvodů našeho národního zájmu," řekl Kanasugi o dezertu.

"Je to nesmírně politováníhodné," uvedla ve středu mluvčí japonského ministerstva zahraničí. "Požádali jsme, aby dezert nebyl podáván," dodala

Vztahy mezi oběma KLDR, Jižní Koreou a Japonskem jsou dlouhodobě napjaté. Důvodem nejsou pouze teritoriální spory, ale čas stále nezahladil vzpomínky na chování Japonců během kolonizace Korejského poloostrova v první polovině minulého století.

Japonsko v minulosti také protestovalo proti vztyčení pomníku na památku tisíců korejských žen a dívek, které byly nuceny pracovat ve vojenských nevěstincích během II. světové války. Soul ale říká, že se Tokio musí upřímně omluvit za své válečné zločiny.

KLDR ukazuje ochotu jednat

K setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a prezidenta Jižní Koreje Mun Če-ina dojde již tento pátek 27. dubna. První mezikorejský summit od roku 2007 se uskuteční ve vesnici Pchanmundžom, jež se nachází v Korejském demilitarizovaném pásmu. Dohoda o jeho uspořádání byla uzavřena na začátku března při návštěvě jihokorejské delegace v Pchjonjangu. KLDR tehdy oznámila, že je ochotná normalizovat vztahy se Spojenými státy.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un je v poslední době v mezinárodních rozhovorech v poslední době velice aktivní. Na konci března se sešel v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jednalo se o Kimovu první známou zahraniční cestu a současně o první schůzku se zahraniční hlavou státu od jeho nástupu k moci v roce 2011. Na květen je naplánována i schůzka mezi severokorejským diktátorem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.