Od našeho spolupracovníka

Současná potravinová a ropná krize je hlavním tématem setkání hlav států G8, jejichž jednání začalo dnes v japonském Tojaku. Na zahajovacím obědě se sešli prezidenti "osmičky" se svými protějšky ze sedmi afrických zemí.

Nejvyšší představitelé Alžírska, Etiopie, Ghany, Nigérie, Senegalu, Jihoafrické republiky a Tanzánie upozornili na skutečnost, že cenový růst potravin nepříznivě ovlivňuje životy nejchudších obyvatel světa. Nejpružněji reagují zástupci Evropské unie, která hodlá na podporu afrického zemědělství věnovat částku v hodnotě jedné miliardy eur.

"Evropská unie podpoří zemědělství v rozvojových zemích," uvedl prezident Evropské komise José Manuel Barroso.

S cílem čelit skokovým nárůstům v cenách potravin vytvoří evropské země fond, který bude vyrovnávat neočekávané a drastické propady. Aktiva fondu budou tvořit jednak nevyužité dotace, s nimiž EU počítá do roku 2009, a dále prostředky na setbu, hnojiva a další zemědělské projekty v Africe.

Ve skupině "osmičky" jsou zastoupeny průmyslově nejvyspělejší země světa - Spojené státy, Japonsko, Francie, Velké Británie, Německo, Kanada, Itálie a Rusko.

Tomáš Novák