Vede ho k tomu nejen zájem o obrovské zdroje surovin, které se v Africe nalézají, ale také touha získat křeslo stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Tokio proto v úterý oznámilo, že zamýšlí do roku 2012 zdvojnásobit pomoc, kterou každoročně poskytuje africkým zemím, a to navzdory svému prudce stoupajícímu veřejnému dluhu.

Japonsko spatřuje cestu k získání postu stálého člena RB mimo jiné v tom, že se bude více angažovat například v mírových jednotkách OSN v Súdánu. Tokio proto nyní zvažuje, zda by nemělo vyslat do jižního Súdánu několik desítek vojáků.

Ti by se zapojili do činnosti mírových sil UNMIS (United Nations Mission in Sudan), které tam působí. Podle vládních zdrojů by se začátkem června měla do Súdánu vydat skupina dvaceti japonských představitelů, aby posoudila proveditelnost tohoto záměru.

Pokud by došlo k dohodě, vyslalo by Japonsko do Súdánu kolem 25 vojáků, kteří by se připojili k jednotkám UNMIS. Tokio však zvažuje i širší variantu tohoto plánu, která by spočívala ve vyslání několika set příslušníků japonských Sebeobranných sil, kteří by především v oblasti působili jako pyrotechnici ničící miny.

Japonci by však rozhodně nemohli jít boji zmítaného do Dárfúru. I případné vyslání malého kontingentu pyrotechniků je pro japonskou vládu vnitropoliticky velmi složitým problémem, neboť japonská pacifistická ústava zakazuje Sebeobranným silám účast na vojenských operacích v zahraničí a nedovoluje řešit mezinárodní spory silovými prostředky.

Také vesmírné ambice

Japonsko se ale snaží pacifistickou politiku, kterou důsledně dodržovalo desítky let, stále více opouštět. Japonský parlament ve středu schválil zákon, který umožní jeho vojenským silám v plném rozsahu vypouštět a využívat špionážní satelity.

Tokio již nějaké sice má, ale ty silně zaostávají za podobnými zařízeními jiných států. Japonskou vládu vedou k těmto opatření velké obavy z Číny, která intenzivně rozvíjí svůj vesmírný program a investuje do modernizace armády.

V loňském roce Peking velmi poděsil Tokio, když úspěšně sestřelil vlastní raketou jeden ze svých nefunkčních satelitů a demonstroval tak pokrok ve vojenských a kosmických technologiích. Čína je po USA a Rusku teprve třetí zemí na světě schopnou uskutečnit takovou operaci.

Hrozbu spatřuje Japonsko i v nevyzpytatelné Severní Koreji, která před deseti lety vystřelila do Tichého oceánu raketu, která přeletěla přímo nad japonským územím.