Sedmašedesátiletý Abe byl postřelen během politické kampaně v prefektuře Nara na západě Japonska. Politik krvácel a zkolaboval, byl převezen do nemocnice. Podle lékařů už při příjezdu do zdravotnického zařízení nejevil známky života. Dostal mnoho krevních transfuzí, ale lékařům se ho nepodařilo zachránit. Zemřel v 17:03 místního času (10:03 SELČ).

Policie podle televize po incidentu zadržela dvaačtyřicetiletého muže, který je ze střelby podezřelý. Podle médií se jedná o Tecuju Jamagamiho, bývalého člena námořních sil sebeobrany, které opustil v roce 2005. Jamagami žije v prefektuře Nara a k útoku zřejmě použil podomácku vyrobenou zbraň.

NHK ukázala video, na kterém Abe před nádražím pronáší předvolební projev, když se ozvou dva výstřely, po kterých je krátce zakrytý výhled a poté je vidět, jak příslušníci ochranky srážejí muže na zem. Na fotografii agentury Kjódó bylo vidět, jak Abe leží na ulici a na bílé košili má krev. Kolem něj se tísnili lidé, jeden z nich mu prováděl masáž srdce. Podle Reuters byl Abe postřelen na pravé straně krku a levé straně hrudníku.

Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil. O měsíc dříve ohlásil, že kvůli zdravotnímu stavu hodlá podat demisi.

Zdroj: Youtube

Nynější japonský premiér Fumio Kišida přerušil volební kampaň a okamžitě odcestoval do Tokia. Na tiskové konferenci později řekl, že Abe je ve vážném stavu a útok důrazně odsoudil. Podle Kišidy je nepřijatelné, že byl Abe napaden před nedělními volbami do horní komory parlamentu, které představují srdce demokracie. Motiv muže podezřelého z činu podle premiéra není jasný.

Kampaň před nedělními volbami do horní komory parlamentu pozastavila všechna hlavní politická uskupení, podle místních médií je o to požádala vládnoucí strana.

Útok odsoudila řada světových politiků

Útok odsoudilo mnoho světových politiků, včetně amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, australského premiéra Anthony Albanese či tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. "Naše myšlenky a modlitby jsou s ním, s jeho rodinou a s japonským lidem," řekl americký ministr zahraničí Blinken na okraj zasedání skupiny G20 na indonéském ostrově Bali. "Je to velmi, velmi smutný okamžik. A čekáme na zprávy z Japonska," dodal.

Irácký diktátor Saddám Husajn před soudem. Nařízení masových poprav v Dudžailu se v roce 2006 stalo jedním z hlavních bodů obžaloby proti němu. Byl odsouzen k trestu smrti a popraven
Chtěli ho zabít, pomstil se. Saddám Husajn před 40 lety stvořil krvavý čtvrtek

Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že je naprosto zděšen a zarmoucen zprávou o "podlém útoku" na japonského expremiéra. "V myšlenkách jsem s jeho rodinou a blízkými," napsal na twitteru. Předseda Evropské rady Charles Michel označil Abeho za "skutečného přítele, pevného obránce mnohostranného řádu a demokratických hodnot". "EU stojí v této těžké době po boku japonského lidu a Fumia Kišidy. Hlubokou soustrast jeho rodině," řekl Michel.