Takajuki Tanuka a jeho žena zanechali syna Jamata 28. května u silnice na ostrově Hokkaidó za trest, protože házel po autech i po lidech kamení. Když se pro něj o chvíli později vrátili, na místě už nebyl. Po chlapci bylo vyhlášeno pátrání a nalezen byl náhodou na vojenské základně zhruba šest kilometrů od místa, kde se ztratil.

Otec v pondělí stanici TBS řekl, že syn už mu odpustil. „Řekl jsem mu: ‚Otec tě vystavil tak těžké chvíli. Omlouvám se.' A můj syn odpověděl: ‚Jsi dobrý táta, odpouštím ti.'"

Jamato byl hospitalizován, ale žádné vážnější zranění lékaři nezjistili. Trpěl jen lehkou dehydratací a měl drobné odřeniny. Při dnešním odchodu z nemocnice se usmíval a mával lidem, kteří ho přišli pozdravit.

Chlapec podle listu Mainiči řekl, že měl v úmyslu jít tím směrem, kterým odjelo auto s jeho rodiči a sestrou. Tolik prý ale plakal, že se vydal špatným směrem. Šel prý asi pět hodin a občas odpočíval. Nakonec až za tmy došel k vojenské budově, která byla otevřená. „Byla mi taková zima, že jsem vešel dovnitř, abych se vyspal," prohlásil.

Tam ho později našel voják, i když nepatřil k pátracím týmům, které pročesávaly les. Jamato spal na matracích a až do pátku s nikým nemluvil. Šest dní nic nejedl, pil pouze vodu z kohoutku, který byl v objektu.

Chlapec při odchodu z nemocnice řekl, že se těší, až si zase zahraje baseball. Také se prý chce brzy vrátit do školy a těší se na školní sportovní den.