Humanoidní robot Pepper bude na buddhistických pohřbech zpívat nebo hrát na bubínek. Robot umožňuje i živý přenos obřadu pro příbuzné a pozůstalé, kteří se ho nemohou zúčastnit.

Roboti Pepper jsou v Japonsku od roku 2015 využívaní jako společníci, baviči, ale také jako pomocníci pro seniory nebo sexuální partneři. Za dobu jejich působení na trhu je můžeme potkat v obchodech se sushi, bankách, nemocnicích či letištích. Doposud se jich prodalo na deset tisíc kusů.

Nejnovější Pepper umí jako první na světě vyčíst emoce, na smuteční obřady se proto bude skvěle hodit. Kromě toho robot dokáže zpívat buddhistické sútry, které doprovází hrou na bubínek.

Kvůli snižujícímu se počtu obyvatel Japonska je nižší i finanční podpora, kterou dostávají od svých obcí buddhističtí kněží. Ti pak musí hledat jinou práci na poloviční úvazek.

Pohřební roboti by proto mohli nepřítomné kněze zastupovat. Jejich pořizovací cena navíc není vysoká, za pronájem robota Japonci zaplatí padesát tisíc jenů. Obvyklý obřad s živým knězem vyjde několikanásobně dráž, zhruba 240 tisíc jenů, což je asi 49 tisíc korun.