Zákon navrhl lídr strany Bojovníků za ekonomickou svobodu (EFF) Julius Malema. Proti bylo několik stran - DA, Svobodná fronta plus (FF+), Cope a ACDP. Informoval o tom web News24.

Věc nyní projedná Výbor pro ústavní kontrolu, který se k němu musí vyjádřit do 30. srpna. Proces by měl probíhat za účasti veřejnosti.

V navrhovaném článku 25 ústavy JAR se píše, že půda může být vyvlastněna a náhrada za ní musí být adekvátní a spravedlivá. V potaz musí být také vzat historický kontext a způsob, jakým byla získána. Nový zákon by měl tak umožnit napravit historické křivdy.

Zákon je ale kontraproduktivní. Pouze spojí problémy, které už existují. Rozhodnutí je správné v tom smyslu, že půda byla černým lidem v Africe ukradena a jejich práva byla v průběhu staletí silně potlačována.

Chybně uváděná je ale evidence o vlastnictví půdy. Zastánci zákona argumentují, že "černí lidé vlastní méně než 2 procenta zemědělské půdy a méně než 7 procent pozemků ve městech". Jde ale pouze o údaje o pozemcích vlastněných jednotlivci.

Do evidence zastánci zákona zapojili pouze třetinu půdy. Zbylé dvě třetiny veškeré půdy totiž drží firmy, stát nebo jsou takzvanými trusty (v českém právu obdoba svěřenského fondu).

Navíc 46 procent půdy, která má zemědělský potenciál - úrodnou půdu a přístup k vodě - se nachází na východě země a je převážně v rukou vlády nebo "historicky znevýhodněných osob".

Článek 25 se bude týkat i majetku, jako jsou třeba doly, továrny, domy či umělecká díla.

Nejhorší je ale obava, že se kvalita zemědělské produkce výrazně zhorší a v zemi bude málo jídla. Jako se ostatně stalo v zemích, kde byla v minulosti z politických důvodů provedena zemědělská reforma, například v sousedním Zimbabwe. V sázce je tak velký risk.

Podle serveru CapeTownetc.com si tím chce nový prezident Cyril Ramaphosa zajistit loajalitu černých voličů. Ramaphosa byl do úřadu zvolen teprve 15. února po rezignaci svého předchůdce Jacoba Zumy. Bílí farmáři jeho nástup označili za pohromu.

„Proces smíření je u konce. Nastal čas pro spravedlnost,“ uvedl předkladatel zákona Julius Malema s tím, že se nemíní mstít bílým lidem, ale chce obnovit důstojnost černých, jejichž původ je v zemi pevně zakořeněn.

Bývalý ministr zemědělství Gugile Nkwinti, nyní ministr pro vodní krizi na to reagoval: „ANC zcela neadekvátně podpořila princp vyvlastnění půdy bez jakékoliv kompenzace, není o tom pochyb,“ řekl.

Podle Thandeka Mbabama (DA) je zapotřebí narovnat křivdy minulosti, ale „sebrat půdu bez kompenzace nemůže být řešením,“ uvedla.

Podle ní má opatření odvést pozornost od afér a neúspěchů strany ANC, především jejího selhání při zemědělské reformě.

„Pokud budete takto pokračovat, mohu vás ujistit, že přijdou nedozírné důsledky, které nejsou v zájmu Jižní Afriky,“ varoval lídr FF+ Pieter Groenewald

„Ti, co si myslí, že rovnost znamená dominance bílých, představují velké nebezpečí,“ reagoval lídr strany Cope Mosiuoa Lekota.

Video: Nový prezident JAR, pohroma pro bílé farmáře