„Dnes začíná rekonstrukce Argentiny,“ řekl v projevu ke svým příznivcům v noci na pondělí SEČ Milei, jenž bývá srovnáván s Donaldem Trumpem. „Situace Argentiny je kritická. Naše země potřebuje drastické změny. Teď není čas na pozvolný postup a vlažná opatření,“ dodal politik, který v předvolební kampani sliboval mimo jiné nahrazení domácí měny peso americkým dolarem nebo zrušení centrální banky.

Po sečtení 99,4 procenta hlasů měl třiapadesátiletý Milei jasný náskok v poměru 55,7 ku 44,3 procenta, napsala agentura AP. Z říjnového prvního kola hlasování přitom ještě vítězně vzešel Massa, představitel vládní peronistické Unie pro vlast, když druhého Mileie porazil o sedm procentních bodů.

V čele Brazílie znovu stojí prezident Lula: 

Staronový prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva
Staronový brazilský prezident Lula rozumí chudým. Zastupovat chce všechny

Jedenapadesátiletý Massa svým příznivcům v neděli večer místního času (v noci na pondělí SEČ) řekl, že už s Mileiem mluvil, aby mu „pogratuloval a popřál mu hodně štěstí, protože je to prezident, kterého si většina Argentinců zvolila na další čtyři roky“. Jeho slova byla v táboře podporovatelů Mileie podle listu El Clarín přijata s obrovským nadšením.

Slavilo se i v ulicích hlavního města Buenos Aires.

Touha po změně 

„Je to triumf, který není ani tak zásluhou Mileie a jeho zvláštností a specifik, jako spíše poptávky po změně,“ zhodnotil výsledek analytik Lucas Romero. „To, co se projevilo ve volbách, je únava, vyčerpání a protestní hlas většiny Argentinců.“

Argentinská média dopředu volby vnímala jako politický souboj mezi kandidátem, který představuje kontinuitu, a Mileiem, který je vnímán jako zásadní změna. Milei, kterého zahraniční agentury označují za „krajně pravicového libertariánského radikála“ či „pravicového populistu“, sliboval převratné ekonomické kroky, včetně nahrazení domácí měny peso americkým dolarem nebo zrušení centrální banky.

Světovým velmocím často vládnou kmeti: 

Král Karel III. se v den korunovace pozdravil s příznivci na procházce před Buckinghamským palácem v Londýně
Kolik je Bidenovi, Putinovi a dalším politikům? Vládnou nám kmeti a nemají dost

Naopak Massa varoval před rušením klíčových ministerstev a ohrožením veřejných služeb, včetně zdravotnictví a školství a také sociálních programů, na které jsou mnozí Argentinci odkázáni.

Agentura AP očekává, že se nyní Argentina, kterou trápí vysoká inflace a stoupající chudoba, pod vedením muže, jenž bývá srovnávám s Donaldem Trumpem, politicky výrazně posune doprava. Právě vážné ekonomické potíže země byly hlavním důvodem, proč Mileie podporoval například šestadvacetiletý fyzioterapeut Esteban Medina. „Peníze stačí každým dnem méně a méně. Jsem kvalifikovaný člověk a můj plat na nic nestačí,“ nechal se slyšet v týdnu.

Jak dopadly prezidentské volby v Brazílii: 

Staronový brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva
Brazilským prezidentem bude Lula da Silva. Těsně porazil Bolsonara

Naproti tomu šestatřicetiletá žena v domácnosti Jenifer Pioová vyjádřila obavy, že vítězství Mileie by mohlo Argentinu nasměrovat zpět k diktatuře. „Milei nemá nejmenší ponětí o tom, jak vládnout,“ míní. „Je emočně a psychicky nestabilní. Není na tom dobře,“ řekla také o politikovi, který během kampaně opakovaně vystupoval s nastartovanou motorovou pilou.

Zahraniční reakce

Milei nerozděluje jen Argentince, ale i zahraniční státníky. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, kterého dříve ekonom nazval „naštvaným komunistou“, mu popřál štěstí a úspěch, zatímco kolumbijský prezident Gustavo Petro jeho vítězství považuje za smutné pro Latinskou Ameriku.

Americký exprezident Trump ve své gratulaci Mileimu vyřídil, že je na něj hrdý. „Změníte svou zemi a vrátíte Argentině její velikost!“ podotkl také v narážce na svůj volební slogan.