„Většina z toho, co víme, není uklidňující. Vše, co o tom viru víme, je znepokojivější, než jsme si zpočátku mysleli," uvedla v pondělí Anne Schuchatová z CDC. Američané se také rozhodli, že do výzkumu boje proti viru zika nalijí více peněz. Kongresmani totiž ve středu schválili zákon, který finančně povzbudí farmaceutické firmy, jež se zapojí do vývoje léku proti tomuto zákeřnému soupeři.

O mimořádných 1,9 miliardy dolarů (45 miliard korun) na boj proti tomuto viru letos požádal Kongres prezident Barack Obama. Minulý týden Bílý dům oznámil, že prozatím budou využívány peníze z fondu vyčleněného původně na výzkum viru ebola, v němž bylo 589 milionů dolarů (14,6 miliardy korun). Už dříve tomuto uvolnění peněz na výzkum viru zika dal zelenou Senát a nyní jej posvětila i Sněmovna reprezentantů. Zákon vstoupí v platnost ve chvíli, kdy jej podepíše Obama, i když ten už oznámil, že normu nepovažuje za dostatečnou, protože podle mluvčí Bílého domu Katie Hillové zákon neobsahuje závazek státních výdajů právě ve výši 1,9 miliardy korun.

Finačnín ztráty

Zákon by měl každopádně kompenzovat finanční ztráty firmám, které lék proti nebezpečnému viru vyvíjejí. Výzkum se totiž nevyplácí. Předpokládá se, že nabídky využijí společnosti Sanofi, GlaxoSmithKline, Inovio Pharmaceuticals a Takeda Pharmaceutical. Zákon považuje za nedostatečné, ale jen dočasné řešení také Anthony Fauci z amerického Národního ústavu zdraví. Spojené státy totiž podle něho musí na boj s komáry poskytnout více peněz a financovat kvalitní výzkum vakcín a léčby.

Podle Fauciho existuje také několik zpráv, že kromě fatálního vlivu na vývoj mozku lidského plodu může vyvolat neurologické potíže i u dospělých. Vědci virus zika spojují také s předčasnými porody, potraty, potížemi očí a dalšími komplikacemi v době těhotenství. Začal rovněž výzkum, který má objasnit, zda virus nesouvisí s Guillain-Barrého syndromem, při němž je postižena periferní nervová soustava a který může vést až k ochrnutí. Nedávno jeden brazilský výzkumný tým ohlásil případ dvou pacientů nakažených zikou, u nichž se projevil zánět mozku a poškození nervových buněk podobné jako u roztroušené sklerózy.

Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii, kde bylo do začátku dubna potvrzeno 5092 případů mikrocefalie. Nyní postupuje po celém americkém kontinentu.

Moskyti, kteří virus přenášejí, se údajně vyskytují ve 30 státech USA. CDC oznámilo, že v Portoriku se zdvojnásobuje počet nových případů nákazy každý týden a že země obdrží mimořádně 3,9 milionu dolarů (asi 97 milionů korun). První případ nákazy virem zika byl v USA oznámen v únoru v Dallasu.

Ziku přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti vyskytující se především v latinskoamerických a karibských zemích. Může se však přenášet také pohlavním stykem. Rozšířil se téměř výhradně v latinskoamerickém a karibském regionu, kde lékaři diagnostikovali již okolo 200 tisíc případů. Ojedinělá onemocnění se objevila i v Evropě či Asii. Virus zika byl poprvé zaznamenán v roce 1947 v Ugandě.