Bývalá chilská prezidentka Bacheletová kritizovala italskou vládu, kterou tvoří vedle Slaviniho protiimigrační strany Ligy Severu ještě populistické Hnutí pěti hvězd, za opakované odmítání přijetí záchranných lodí s uprchlíky. Ty ve středomořské oblasti provozují neziskové charitativní organizace. „Postoj italské vlády a související nedávný vývoj událostí má devastující důsledky na řadu již tak zranitelných lidí,“ uvedla ve svém projevu.

Salvini, který je zároveň italským vícepremiérem, však i nadále trvá na tom, že lodě provozované nestátními organizacemi nemají právo kotvit v přístavech na území Itálie. „Ani migranti na palubách italských vojenských lodí by neměli být vpuštěni na pevninu, dokud ostatní země Evropské unie nepřistoupí na jejich přijetí,“ prohlásil.

Italského ministra vnitra však nejvíce rozčílilo když Bacheletová uvedla, že do Itálie „pošle zaměstnance, aby posoudili hlášení o prudkém nárůstu projevů násilí a rasismu proti uprchlíkům a lidem afrického původu“.

Konec financování uprchlíků

Šéf Ligy Severu jen několik hodin po pondělním inauguračním projevu čerstvě zvolené vrchní komisařky pro lidská práva pohrozil, že Itálie přestane přispívat finančními prostředky do fondů OSN na podporu uprchlíků. „Bacheletová by se neměla snažit dát Itálii výchovnou lekci,“ uvedl v prohlášení, ve kterém její obvinění označil za „nevhodná, nepodložená a nespravedlivá“.

„Nedbalost Itálie v oblasti lidských práv uprchlíků, kterou nám podsouvají, naprosto odmítám,“ řekl Salvini a doplnil, že jeho země řadu let nesla největší část zodpovědnosti za záchranu tisíců životů migrantů, kteří se snažili překonat Středozemní moře.

Podle mluvčí oddělení OSN pro oblast lidských práv Raviny Shamdasaniové však není prošetření podobných hlášení ničím výjimečným. Připomněla, že tým vyšetřovatelů na území Itálie působil již v roce 2016.

Násilí vyvolalo protesty

Afričtí imigranti minulý měsíc zorganizovali ve Florencii za podpory řady Italů proti Lize Severu protestní akci. Vládní stranu viní z podněcování rasového napětí poté, co italský občan zastřelil pouličního prodejce ze Senegalu.

Ve městě Macerata na východním pobřeží země zase došlo k postřelení šesti afrických migrantů. Vyšetřování následně prokázalo, že zadržený střelec je příznivcem neonacistických organizací a zároveň má úzké vazby právě na vládní Ligu Severu.