Někdejší hlavní strategický poradce Bílého domu a donedávna šéfredaktor ultrapravicového zpravodajského serveru Breitbart strávil v úterý před sněmovním výborem pro zpravodajské služby 11 hodin.

Po právní konzultaci s Trumpovými lidmi však odmítl odpovídat na jakékoliv otázky spojené se svou bývalou funkcí.

Jak uvádí agentura Reuters, Steve Bannon měl zodpovědět i dotazy týkající se doby, kdy ještě pro prezidenta nepracoval. Měl také hovořit o své komunikaci s Trumpem poté, co ho lídr Spojených států v srpnu loňského roku z postu poradce odvolal.

Steve Bannon
Trumpův bývalý poradce byl předvolán před velkou porotu kvůli ruskému vměšování

Bannon minulý měsíc vzbudil rozruch svou výpovědí v knize novináře Michaela Wolffa Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu.

Zde se mimo jiné negativně vyjadřuje k situaci v úřadu včetně počínání Trumpových blízkých a jejich nedovolených kontaktů s ruskou stranou, které mohly vést k ovlivnění prezidentských voleb v USA.

Sám prezident na jeho vyjádření reagoval slovy, že v momentě, kdy Bannon přišel o místo v Bílém domě, přišel i o rozum.

Donald Trump
Trump se chová jako dítě, stojí v nové knize. Americký prezident hrozí žalobou

Poté co Bannon oznámil, že je na téma Trumpových prohřešků ochoten veřejně vypovídat, ačkoliv mu prezident pohrozil, aby to nedělal, vydal výbor okamžitě obsílku, kterou Bannona vyzval ke spolupráci.

Bannonův advokát William Burks následně komunikoval s Bílým domem, odkud znovu přišlo varování, aby jeho klient na dotazy nereagoval.

Dnešek potvrdil, že páky, které vedení USA na Bannona nasadily, jsou zřejmě dosti silné. Výbor je průběhem bezvýsledného úterního slyšení pobouřen a bude se dál snažit exporadce k výpovědi přinutit.