Svatební obřad mezi jedenáctiletou dívkou a jedenačtyřicetiletým mužem se uskutečnil v červnu v provincii Narathiwat na jihu Thajska, kde žije muslimská většina. Sem se také dívka tento týden vrátila. Podle guvernéra provincie Suraporna Prommoola se tak stalo v důsledku "obrovského tlaku malajsijských médií". O případu informuje agentura AFP.

"Jedenáctiletá dívka, která je považována za třetí obchodníkovu ženu, bude mít kvůli obrovské mediální pozornosti k dispozici poradce v oblasti duševního  zdraví," uvedl Prommool. Dodal, že manželství sice nebylo uznáno podle thajského občanského práva uznávaného budhistickou většinou obyvatel, ale že se uskutečnilo pod záštitou islámské rady v Narathiwatu se souhlasem dívčiných rodičů.

"Nemůžeme s tím nic dělat. Nemůžeme to manželství zrušit, protože se vzali podle náboženského zákona," řekl guvernér. 

Pokud se však ukáže, že se obchodník oženil s dívkou bez souhlasu malajsijských úřadů, mohl by být potrestán až půlročním vězením, upozorňuje AFP.

Dívka se narodila v Thajsku rodičům, kteří pracují na obrovských kaučukových plantážích v Malajsii a podle Prommoola nemluví dobře thajsky. 

V multietnické a převážně muslimské Malajsii žije nyní podle statistik citovaných AFP přibližně 16 tisíc dětských manželek mladších 15 let. Podle hlavní výzkumné pracovnice mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch Heather Barrové však může být dětí, které se musely oženit nebo provdat před dosažením osmnácti let, ještě mnohem víc.

Protesty v Malajsii přiměly zástupce malajsijského ministerstva pro rozvoj žen a rodin k veřejnému prohlášení, že země "jednoznačně" brání dětským sňatkům a podniká kroky k tomu, aby se minimální věk pro vstup do manželství zvýšil na 18 let. Prohlášení zveřejnil minulý měsíc na Facebooku. 

Podle mezinárodních organizací pro lidská práva sice existuje naděje v tom, že současný případ přitáhl k celému problému pozornost, ale přesto se na věc dívají skepticky, zejména kvůli tomu, že v Malajsii koexistují paralelně náboženský i občanský právní systém. "Debata o tom v Malajsii stále běží a žádné konkrétní řešení tohoto problému neexistuje," uvedl advokát dětí James Nayagam, podle nějž pozdvižení nad současnou svatbou jedenáctileté dívky a jedenačtyřicetiletého muže vyvažovala na druhé straně podpora konzervativních komunit tomuto sňatku. 

"Můžeme snížit četnost výskytů takových svateb, ale nemyslíim si, že bychom je dokázali odstranit," dodal.