„Do konce října nedojde k dostatečnému pokroku. Ledaže by se stal zázrak,“ uvedl Juncker v přítomností evropských lídrů. Posun rozhovorů do další etapy Brusel podmiňuje dosažením shody v oblasti finančního vypořádání, právech občanů EU a hranici s Irskem. Na otázku, zdali doufá v další britské ústupky, nejmenovaný vysoký představitel EU pro deník Guardian uvedl: „Věříme v zázraky, avšak nemáme halucinace.“
Britská vláda přesto uchovává naději, že původní harmonogram se podaří dodržet. Podle ní je to Evropská komise, kdo jednání zpomaluje, protože v procesu vystupuje jako třetí, nezávislý aktér, ačkoli by jménem EU měl vyjednávat především tým Michela Barniera.
Sám Barnier přitom ve čtvrtek prohlásil, že brexitové rozhovory mohou zamrznout i na několik měsíců, pokud Spojené království neuzná všechny finanční závazky a nepodrobí své občany jurisdikci Soudního dvora Evropské unie v případě jejich sporů s unijními občany, firmami a institucemi.
Smířlivě se k problému vyjádřila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, bývalá eurokomisařka pro vzdělání a kulturu. „Dnes můžeme říct, že vyjednávání trochu zaostávají za harmonogramem. Potřebujeme najít řešení dobré pro všechny.“ Mayová ji ubezpečila, že její opouští EU, nikoli však Evropu. Osm stovek britských vojáků střežících spolu s Francouzi bezpečnost Pobaltí v hlavním estonském železničním uzlu Tapa by tak mělo zůstat.