Zadržení nezletilého chlapce potvrdili ve středu odpoledne místního času policisté z Nového Jižního Walesu. „Přiznal se k několika vtípkům včetně zapichování jehel do jahod,“ citoval britský list Daily Mail zástupce komisaře Stuarta Smitha.

Pachatelů může být podle australské policie víc. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až deset let za mřížemi. V případě již zadrženého chlapce ale bude soud vzhledem k jeho věku shovívavější.

Napíchané ovoce se objevilo v šesti státech 

Jehly v jahodách se nejprve objevily v Queenslandu, následně se ale rozšířily i do Jižní Austrálie, Nového Jižního Walesu, Viktorie, Tasmánie a teritoria hlavního města Austrálie. Na seznam nebezpečného „napíchaného“ ovoce se později zařadily i jablka a banány.

Na možnou existenci více pachatelů již dříve upozornil i policejní detektiv Daniel Doherty. „Bylo nahlášeno veliké množství incidentů, proto nevylučujeme možnost, že některé z nich může mít na svědomí napodobitel,“ řekl deníku News.

Podle Dohertyho ale mohl ovoce v některých případech „upravit“ sám ohlašovatel, aby na sebe přitáhl pozornost.

Jehly schované v ovoci již objevilo nejméně třináct lidí. Jeden muž přitom skončil v nemocnici poté, co 9. září společně s jahodou spolkl i jehlu. „Jak by vůbec mohl nějaký rozumný člověk udělat něco tak hrozného a vědomě ohrozit zdraví nemluvněte či dítěte?“ reagovala na incident premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková.