„Armáda Spojených arabských emirátů dostává od západních států a jiných zemí dodávky zbraní v miliardové výši, které obratem posílá milicím do Jemenu, jež prokazatelně páchají válečné zločiny,“ uvedl ve zprávě zbrojní expert AI Mathias John.

Džamál Badáví během soudního procesu v roce 2004
Potvrzeno. Američané během náletu v Jemenu zabili člena Al-Káidy Badávího

Spojené arabské emiráty jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která v roce 2015 zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády. V zemi na jihozápadě Arabského poloostrova proti ústřední vládě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem.

Dodávky moderních zbraní do Jemenu podle AI „konflikt dál zostřují“. Milicím ve válkou sužované zemi poskytují podle zprávy emiráty mimo jiné pancéřové vozy, odpalovače raket, pušky, pistole a kulomety, které nakupují v západních zemích včetně Česka.

Výzva k přerušení dodávek

Od roku 2015, kdy se do války v Jemenu zapojila arabská koalice, dodaly západní státy do SAE zbraně v hodnotě 3,5 miliard amerických dolarů (téměř 80 miliard korun), uvedla organizace.

Bombardování v Jemenu
USA zaútočily v Jemenu. Šlo o odplatu za téměř dvacet let starý incident

Amnesty ve zprávě vyzvala všechny státy světa, aby přestaly do válkou sužovaného Jemenu zbraně dodávat. Podle ní Dánsko, Finsko, Nizozemsko a Norsko pře časem oznámily, že zbraně přestanou do Spojených arabských emirátů vyvážet.

Americká televizní stanice CNN již v úterý uvedla, že se radikálním skupinám bojujícím v Jemenu a Íránu dostaly do rukou americké zbraně. Také podle CNN jim je daly k dispozici Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Satelitní snímky údajné saúdskoarabské raketové základny
Saúdové údajně vyvíjí rakety. Dokazují to satelitní snímky, tvrdí experti