Uvedla to televize Al-Arabíja s odvoláním na nejmenovaného představitele Sálihovy vládní stran. Při útoku zahynuli tři strážci a zraněno bylo sedm vysokých vládních činitelů, uvedly státní televize a agentura Saba. Útokem se výrazně vyhrotily už téměř dvoutýdenní boje opozičních kmenů s vládními silami v metropoli Saná.

Vládní zdroje připsaly útok bojovníkům opozičního kmenového svazu Hašídů vedených šajchem Sádikem Ahmarem. Ten to ale v prohlášení svého úřadu popřel a obvinil ze zinscenování útoku Sáliha. Prezidentovým záměrem prý bylo podpořit tímto způsobem eskalaci bojů vládních vojáků s opozičními kmeny v ulicích Saná, citovala z prohlášení agentura Reuters.

Útoku na prezidentský komplex předcházelo podle svědků citovaných agenturou AP intenzivní bombardování domů dvou vůdců opozičního kmenového svazu Hašídů a generála Alího Muhsína Ahmara (není v příbuzenském vztahu s šajchem Ahmarem), který se přidal k opozici. Jejich domy byly údajně srovnány se zemí.

Podle agenturních zpráv dopadly nejméně dva granáty před vchod do mešity u prezidentského paláce, v níž se k hlavním pátečním modlitbám shromáždila řada vládních činitelů. Prezident prý utrpěl lehké zranění na krku, mezi zraněnými jsou údajně i premiér, místopředseda vlády a předseda parlamentu.

Opoziční televize hned po útoku oznámila, že Sálih byl zabit

Představitelé jeho vládní strany i zástupce primátora Saná to ale vzápětí dementovali. Popřela to i agentura Saba, podle níž Sálih ještě dnes vystoupí s prohlášením. Informaci, podle níž Sálih vyvázl z útoku bez většího zranění, potvrdil agentuře Reuters také nejmenovaný západní diplomat.

Podle agentury Reuters je Jemen na pokraji občanské války. Zásahy proti demonstrantům si vyžádaly od února na 350 mrtvých, více než polovinu z nich v posledních deseti dnech.

Do Saná dnes byly povolány i speciální jednotky, které byly původně nasazeny k bojům proti členům místní sekce Al-Káidy na jihu země. Mají zajistit ostrahu vládních budov. Boje se ve čtvrtek přiblížily i k letišti, které nakrátko přerušilo provoz. Podle Reuters je Saná rozděleno. Jižní část ovládají Sálihovi stoupenci, zatímco sever je v rukou opozičních kmenů a také armádních dezertérů.

Boje a politická krize prohlubují ekonomické problémy země, jejíchž 40 procent obyvatel má na den pouze dva dolary (34 korun). Lidé pociťují nedostatek potravin a chybí pracovní příležitosti.

Sálih je u moci víc než 30 let a odmítá ustoupit tlaku protestů. Nepodepsal už tři nabízené dohody o předání moci. Ředitel analytického střediska v Dubaji Christian Koch řekl, že i kdyby Sálih na dohodu přistoupil, nezaručí to hladké předání moci, protože rizik je příliš mnoho.

Jemen se potýká nejen s politickými odpůrci Sáliha, ale také se separatistickými tendencemi jižních oblastí a rovněž s teroristy z Al-Káidy.