Dříve byly tyto dýky vyráběné z dovážené oceli, ale vysoké ceny donutily místní řemeslníky poohlédnout se po jiném materiálu. Jeden kilogram ocelových úlomků z rakety přitom stojí asi 500 riálů (méně než 22 korun), což je přibližně polovina ceny dovezené turecké oceli.

Přesto však již výroba nožů není tak výnosné podnikání jako dříve. Jak si pro agenturu AP postěžoval jeden z místních kovářů Ali Ghomari, rostoucí cena oceli spolu s poklesem trhu ve válkou zpustošené zemi způsobily, že muži mají méně peněz a nemohou si dovolit zaplatit za jambiyu.

Někteří kováři dokonce vykupují vraky náklaďáků a osobních automobilů zničených při vzdušných útocích. „Právě z náklaďáků vznikají nejlepší dýky, protože použitá ocel je velmi silná a speciální,“ řekl Ghomari agentuře AP.

Čím dražší, tím vyšší postavení

Dýky mají zakřivené čepele a jsou součástí tradičního jemenského oblečení. Jejich čepele jsou vyrobené z oceli, přičemž platí, že právě kvalita použitého materiálu znatelně ovlivňuje cenu hotového výrobku. Rukojeť dýky bývá nejčastěji vyrobena ze dřeva či rohu nějakého zvířete, často buvola nebo nosorožce. Její tvar odkazuje na město, oblast, nebo kmen vlastníka dýky. 

Čím dražší je dýka, tím vyšší je postavení člověka, který ji nosí. Ceny za nové dýky se pohybují od 100 (2300 korun) do 150 dolarů (3400 korun). Starší kusy zděděné po předcích však mohou mít hodnotu stovek tisíc dolarů (milionů korun).

Válka mezi jemenskou vládou a šíitskými houthijskými rebely, které podporuje Írán, probíhá již téměř čtyři roky. Saúdská koalice sunnitských zemí podporovaná Spojenými státy se do bojů zapojila v březnu 2015 a zahájila neúprosnou leteckou kampaň s arzenálem složeným převážně z amerických raket.

Ghomarimu a dalším jemenským kovářům se tak postarali o dostatek materiálu. To však není nic nového. Něco podobného se dělo i během jemenské občanské války, která probíhala v letech 1962 a 1967, a za soupeřícími stranami stáli Egypt a Saúdská Arábie. Ghomariho otec tehdy používal pro výrobu nožů zbytky egyptských tanků, prázdné dělostřelecké náboje a rakety.