"Ve 2:30 (místního času) jsme v úkrytech evidovali 10 tisíc uprchlíků a 189 zvířat," stihnul napsat na Twitter guvernér Ricardo Rosselló.

Situace se vyhrotila mezi 8. a 9. hodinou ráno, kdy oko hurikánu lízlo portorické pobřeží. Maria se tak stala nejsilnějším hurikánem za posledních 80 let, který na ostrově udeřil.

"Jedná se potencionálně o nejsilnější hurikán, který kdy zasáhl Portoriko. Někteří pamatují ještě bouře z let 1928 a 1930. To nebylo ve srovnání s tímto nic," uvedl meteorolog Derek Van Dam pro americkou CNN.

Záchranné složky začnou pracovat, jakmile se vítr ustálí alespoň na 50 kilometrů za hodinu.

Život v evakuačním centru:

Terén hornatého ostrova by mohl působit jako bariéra před přílivovou vlnou, která ostrov ohrožuje. Bleskové záplavy jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí během řádění hurikánů. 

Před vypuknutím bouře vláda obyvatele varovala: „Ještě je čas… ale lidé si musejí pospíšit, jedná se o nejhorší hurikán v moderní historii Portorika“ oznámoval guvernér.

Americké Národní středisko pro hurikány upozornilo, že „bouři doprovázejí velké ničivé vlny, které zvednou hladinu o 210 až 330 cm nad obvyklou výšku přílivu“. 

Maria už v úterý zpustošila ostrov Dominika. Na nedalekém Guadeloupe si vyžádala minimálně jeden život a další dva lidé se pohřešují.

Středisko pro hurikány vydalo dále varování pro Svatý Kryštof, Nevis, Portoriko a Britské Panenské ostrovy. 

Hodně štěstí a naděje poslal Portoričanům i americký prezident Donald Trump. „Portoriko čelí novému monstru. Dávejte pozor, naše srdce jsou s vámi.“

Region se ještě ani nevzpamatoval z řádění série hurikánů které páchaly škody v posledních dnech. Norma a Max útočili hlavně na americké a mexické pobřeží. Předcházely jim ničivé bouře Irma a Harvey, které zpustošily řadu tichomořských ostrovů v Karibiku a zasáhly Texas, Floridu i Kubu.

Saffirova-Simpsonova hurikánová stupnice