Británie se probudila do chaosu a zmatku. Jedni vystoupení z Evropské unie oslavují, druzí se stále odmítají smířit s realitou. Již více než tři miliony Britů podepsalo internetovou petici, která vyzývá k uspořádání nového referenda.

Podle expertů však tato snaha nemá valnou šanci na úspěch, výsledky referenda mají velkou politickou sílu. Premiér David Cameron již dříve řekl, že druhé referendum nebude. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více sto tisíc podpisů, se nicméně podle britských zákonů musí zabývat petiční výbor parlamentu. Ten zváží, zda o ní má dolní sněmovna debatovat. Výbor už vyšetřuje podezření, že pod peticí jsou podvodné podpisy.

I kdyby však petice nic nezměnila, stále není vše rozhodnuto. Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda Londýn nic nenutí k tomu, aby okamžitě aktivoval článek 50 unijní smlouvy, který se týká vystoupení z Evropské unie. „Premiér jasně řekl, že toto bude rozhodnutí, které učiní nový ministerský předseda po převzetí moci," uvedl Hammond v narážce na to, že Cameron v říjnu ze své funkce odstoupí, nahradit jej mohou například Boris Johnson či Michael Gove.

Vedoucí představitelé EU nicméně chtějí, aby Británie zahájila jednání o odchodu co nejdříve. Proti tomu je však Skotsko, kde byla většina lidí proti odchodu z EU. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová také uvažuje, že vyzve skotský parlament k zablokování legislativy nutné pro realizaci odchodu Británie z EU. To by mohlo vyvolat na politické scéně určité tření, na zablokování brexitu to ale nemusí stačit.

Rozhoduje britský parlament ve Westminsteru

„Ve finále rozhoduje britský parlament ve Westminsteru, který je hlavní institucí ve Velké Británii a má svrchovanou pravomoc. Jeho vůle by z britského ústavního hlediska měla převážit všechno, včetně skotského parlamentu," řekl Deníku analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

V britském parlamentu mají většinu 330 hlasů konzervativci, kteří by pravděpodobně nešli proti výsledkům referenda. Analytici také nevěří, že by se část konzervativních poslanců „trhla" a hlasovala proti stranické většině. „Jediná cesta, jak zvrátit výsledky referenda, by byla vypsat předčasné volby, kdy by si jedna ze stran vzala jako hlavní krédo, že chce druhé hlasování. Pak by toho teoreticky šlo dosáhnout," doplnil Kruliš.

Už nyní je jasné, že Skotsko bude usilovat o vypsání druhého referenda o nezávislosti (první bylo v roce 2014). Britští komentátoři poukazují, že jej skotská premiérka ohlásí, až si bude dostatečně jistá, že 
v něm zvítězí. Pokud by Skotové odmítli samostatnost i nyní, relativně brzy po prvním plebiscitu, byla by tato otázka na dlouhou dobu uzavřena.

Bez Anglie a v Evropské unii
Skotové jsou dlouhodobě pro vlastní nezávislost, jsou také nejvíce proevropští ze všech států Spojeného království.
„Skotská nezávislost je pouze otázkou času," prohlásil před prvním referendem o skotské nezávislosti slavný skotský herec a představitel Jamese Bonda Sean Connery. Proti brexitu se postavil i aktuální představitel agenta 007, Angličan Daniel Craig.
Před klíčovým hlasováním o vystoupení z EU se proti brexitu vyjádřila řada skotských osobností, včetně režiséra filmu 
Trainspotting Dannyho Boyla nebo herce Ewana Mcgregora, který je známý také z Hvězdných válek.

KAMIL POLKO