"Bude-li nás Trumpova administrativa tlačit do kouta a jednostranně požadovat, abychom  se vzdali jaderných zbraní, nebudeme mít zájem o vzájemné rozhovory a budeme muset znovu zvážit, zda souhlasíme s nadcházejícím summitem mezi KLDR a USA," uvedl severokorejský ministr zahraničí Kim Kye-gwan v prohlášení citovaném oficiální severokorejskou tiskovou agenturou KCNA.

Washington požaduje od Pchjongjangu úplnou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci. Zatím však podle francouzské  agentury AFP neposkytl KLDR žádné známky toho, jaké ústupky nabízí. 

Na summitu s jihokorejským prezidentem Munem Če-inem potvrdil severokorejský vůdce Kim Čong-un svůj závazek, že na Korejském poloostrově dojde k jadernému odzbrojení. Jak ale upozorňuje AFP, šlo o diplomatický eufemismus, který mohou obě strany různě interpretovat.

"Už jsme vyjádřili svou ochotu zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní. Opakovaně jsme ale prohlásili, že základním předpokladem pro tento krok je, že USA ukončí svou nepřátelskou politiku vůči KLDR a přestanou jí hrozit jaderným úderem," uvedl ministr Kim Kye-gwan.

V minulosti Pchjongjang požadoval stažení amerických jednotek, které jsou umístěny v Jižní Koreji a mají ji chránit před jejím severním sousedem, a současně stažení "jaderného deštníku", jímž americká vláda kryje svého zásadního bezpečnostního spojence v regionu.

Kim Kye-gwan také zkritizoval slova amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, který mluvil o "libyjském modelu", jenž by se měl použít pro severokorejské jaderné odzbrojení. "Šlo o velmi zlověstný pokus prosadit, aby KLDR následovala osud Libye a Iráku. Nemůžeme nedat najevo hněv nad takovým postojem. Je sporné, zda USA chtějí prostřednictvím dialogu a jednání skutečně zlepšit vztahy s KLDR," uvedl severokorejský ministr s narážkou na osud bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, který byl po ukončení libyjského atomového programu zabit během revoluce, kterou podpořilo bombardování ze strany NATO.

Severní Korea už dlouho tvrdí, že potřebuje nukleární zbraně, aby se ochránila před americkou invazí.

Americký prezident Donald Trump se k aktuálnímu vývoji situace zatím nevyjádřil.