Severokorejské sdělovací prostředky v úterý oznámily, že vůdce KLDR Kim Čong-un odložil rozhodnutí o odpálení čtyř střel na ostrov Guam, který je americkou základnou v Tichomoří, a čeká na další krok Spojených států. Tento krok přivítal i americký prezident Donald Trump.

"Kim Čong-un učinil velmi moudré a rozumné rozhodnutí. Alternativa by byla pro obě země katastrofální a nepřijatelná!" napsal na svůj Twitter Trump. 

Nový jihokorejský prezident Mun Če-in pak vyzval na tiskové konferenci, uspořádané ke 100 dnů ve funkci, opakovaně Severní Koreu, aby "nepřekračovala červenou hranici". Nespecifikoval však detailně, co bude následovat, pokud to Severní Korea udělá. Uvedl ale, že má Trumpův příslib, že před přijetím jakéhokoli řešení týkajícího se Severní Koreje projednají Spojené státy toto řešení s Jižní Koreou a nechají si je od ní schválit. Uvedla to agentura Reuters.

Spojené státy a Jižní Korea jsou technicky vzato se Severní Koreou stále ve válce, neboť válečný stav z let 1950 až  1953 skončil pouze příměřím, nikoli mírovou smlouvou.

Washington varoval, že bude-li potřeba ukončit severokorejský raketový a jaderný program, je připraven použít sílu, byť stále upřednostňuje diplomatické řešení se zapojením celého světa. Americký viceprezident Mike Pence nicméně ve středu při své návštěvě Chile oznámil novinářům, že ohledně Severní Koreje zůstávají ve hře stále všechny možnosti, a vyzval jihoamerické státy, aby s ní přerušily diplomatické styky.

Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon ale naznačil, že vojenské řešení Spojené státy nepreferují, protože Severní Korea disponuje značnou dělostřeleckou silou namířenou na jihokorejskou metropoli Soul.

"Dokud řešíme otázku, jak to udělat, aby deset milionů lidí v Soulu nezemřelo během prvních 30 minut konfliktu v důsledku použití konvenčních zbraní, tak nevím, o čem se bavit. Tady neexistuje vojenské řešení," prohlásil Bannon v rozhovoru pro The American Prospect.

Čína, která je hlavním spojencem a obchodním partnerem Severní Koreje, opakovaně vyzvala severokorejskou vládu, aby ukončila svůj zbrojní program, a současně apelovala na Jižní Koreu a Spojené státy, aby přestaly s vojenskými cvičeními, a snížily tím napětí v regionu.

Bannon v rozhovoru prohlásil, že se snažil zatlačit na Spojené státy, aby zaujaly tvrdší postoj k čínskému obchodu namísto sporadických stížností čínské vládě, od níž si slibují, že jim pomůže udržet na uzdě severokorejského vůdce Kim Čong-una.

"Pro mě je ekonomická válka s Čínou všechno, a my se na to musíme maximálně zaměřit," uvedl Bannon.