Třicetiletý Kurz se vyslovil pro konání předčasných voleb, jež by podle něj ukončily „trvalý předvolební boj". Favoritem na nového lídra strany se stal poté, co na tuto roli rezignoval ve středu dosavadní předseda ÖVP a vicekancléř Reinhold Mitterlehner. O Kurzově zvolení jeho nástupcem dnes jedná od čtyř hodin odpoledne užší vedení strany. Lidovci jsou spolu s Kernovými sociálními demokraty součástí vládnoucí velké koalice, která se v současnosti rozpadá.

Úřadu rakouského prezidenta se dnes složením slibu oficiálně ujal vítěz opakovaných voleb Alexander Van der Bellen.
Rakousko má po půl roce novou hlavu státu, Bellen složil slib

Volby by tak nabídly velkou šanci na vstup do vlády pravicové Straně svobody Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera. Ten loni velmi těsně prohrál prezidentské volby a jeho strana v současnosti vede v průzkumech veřejného mínění.

Průzkumy ale také naznačují, že Konzervativní lidová strana se může posunout z dosavadního třetího místa na první před FPÖ i Kernovy sociální demokraty, pokud Kurz vedení ÖVP opravdu převezme. Ten to přislíbil jedině s podmínkou, že získá rozsáhlé pravomoci v řadě klíčových oblastí, včetně personálního složení.

Předsednictvo rakouských sociálních demokratů dnes oficiálně oznámí nominaci šéfa drah Christiana Kerna na předsedu strany.
Novým rakouským kancléřem je Christian Kern, nahradil Faymanna

Ambiciózní mladý politik je obecně považovaný za největší naději lidovců a za vycházející hvězdu rakouské politiky. Jeho předchůdce Mitterlehner naproti tomu odstoupil i proto, že nebyl schopen čelit vzájemným interním bojům mezi svými ministry. Předčasné volby ale musí schválit parlamentní většina, a k té schází FPÖ i lidovcům při současném složení rakouské sněmovny přesně tři hlasy.