Bylo kolem druhé hodiny ranní na prvního máje. Wang Xiangnan, třiatřicetiletý řidič dálkové přepravy chladírenského řetězce, byl ale zcela vzhůru. Zcela jistě poté, co ho nejprve vylekala auta v protisměru. Pak si všiml, že cesta vepředu mizí ne ve tmě, ale kamsi dolů po srázu na čtyřproudé dálnici hornatým krajem v provincii Kuang-tung na jihu Číny. Wang neprodleně reagoval, a tím nejspíš zachránil řadu životů, všimla si agentura AP.

Na jihu Číny se po silných deštích zřítila část dálnice:

V Číně se ve středu po silných deštích zřítila část dálnice. Zahynuly desítky lidí
V Číně se po lijácích propadla dálnice. Zahynulo nejméně 48 lidí

Wang svůj dvanáct a půl metru dlouhý chladírenský vůz hned postavil napříč silnicí, a tím zastavil další řidiče blíží se k místu, kde se část dálnice propadla, upřesnil čínský oficiální deník Global Times. Zachoval se s rozhodností bývalého vojáka. „Moc jsem nepřemýšlel, prostě jsem chtěl další auta zastavit,“ řekl Wang podle AP čínským médiím. Z kamionu rychle vystoupila i jeho manželka a začala varovat blížící se řidiče. Další šofér si podle regionálních médií alespoň klekl na vozovku, aby blížící se auta přiměl zpomalit.

Za svou odvahu a rychlé jednání si řidič vysloužil nejen chválu uživatelů čínských sociálních médií. AP a Global Times informovaly, že dostal odměnu deset tisíc jüanů (asi 32 tisíc korun) od zaměstnavatele, stejnou částku mu pošle nadace spojená s IT gigantem Alibaba Group. Wang ale médiím sdělil, že peníze věnuje rodinám obětí neštěstí, protože ty je teď potřebují víc.

Zdroj: Youtube

Z dálnice se v osmnáctimetrovém úseku zřítilo 23 aut, některá začala hořet. Na místě zemřelo 48 osob, dalších třicet přepravili záchranáři do nemocnic. Čínská státní televize CCTV v neděli oznámila, že lékaři propustili do domácího ošetřování jako prvního patnáctiletého chlapce, ostatní zranění by neměli být ohroženi na životě.

Silné deště obyvatele překvapily

Nejlidnatější čínskou provincii Kuang-tung, významné ekonomické centrum na jihu země, postihly v uplynulém týdnu nebývale silné srážky. Místní obyvatel, který uvedl jen příjmení Mi, řekl v neděli Global Times, že tak silné deště zažil na prvního máje poprvé. „Tak silně obvykle v Mej-čou pršívá až koncem května,“ řekl s tím, že to může být hlavní příčina kolapsu dálnice. Měření meteorologů jeho slova potvrzují. Jak list uvedl, srážky v prefektuře Mej-čou po opakovaných dubnových bouřích s prudkými lijáky dosáhly úhrnu 621,7 milimetru, což je téměř dvaapůlkrát víc, než je dlouhodobý průměr pro stejné období a nejvíc za dobu vedení záznamů od roku 1980.

Protože úhrn srážek odpovídá počtu litrů vody, které dopadnou na metr čtvereční plochy, úřady varují před vysokým nasycením půdy a mimořádným rizikem druhotných neštěstí, jako jsou sesuvy půdy. Prefektura Mej-čou naléhavě kontroluje ohrožené dálnice, silnice a železnice v hornatém terénu. Příčinu zřícení dálnice vyšetřuje skupina pod vedením guvernéra.

Se zcela mimořádnými záplavami se v nedávných dnech museli vypořádat překvapení lidé v pouštní krajině Spojených arabských emirátů. Přívaly vody uzavřely i letiště v Dubaji, kde s tisícovkami dalších uvázli i turisté z Česka. V samotné Číně pak vědci varují, že v hustě osídlených oblastech vlivem lidské činnosti překvapivě rychle klesá půda lidem doslova pod nohama.