Epicentrum požárů, jež propukly dnes po půlnoci, se nachází v departmentu Var (mezi Marseille a Cannes). Jak uvádí agentura AFP, "masivní požár zasáhl okolí města Bormes Les Mimosas, úřady evakuovaly více než 10 tisíc osob, zatímco se oheň rychle šířil."

Situace je o to složitější, že se jedná o turisticky atraktivní region - vedle domorodců byly z kempů vystěhovány asi tři tisíce dovolenkářů. V bezprostředním ohrožení je také známé letovisko Saint-Tropez, ležící pouhých deset kilometrů od epicentra. 

Požáry v Černé Hoře
Jadranské pobřeží je v plamenech. Požáry založili nepřátelé, míní Chorvati

Správa departementu uvádí, že plameny se v důsledku silného větru zasáhly již 1000 hektarů; do krocení živlu bylo postupně nasazeno přes šest set hasičů, čtyři protipožární letadla a jedna helikoptéra. 

Živel se během dne objevil i v dalších jihofrancouzských departmentech, jmenovitě Vaucluse, Alpes-Maritimes a dále na ostrově Korsika, kde byly evaukovány stovky domácností. 

V rámci celé země se do akce dostaly čtyři tisíce hasičů a přes dvacet protipožárních letadel. 

Zatím nebyly hlášeny ztráty na životech, k poledni bylo v departementu Var lehce raněno nejméně sedm hasičů, jeden utrpěl popáleniny druhého stupně; na Korsice se nadýchalo kouře asi dvacet policistů. 

Požár opuštěného objektu ve Varnsdorfu, v ulici Kozlova.
Začalo období požárů, nebezpečný je zapalovač i výfuk

Požáry vytrvale trápí celou středozemní oblast. Počátkem minulého týdne živel zachvátil města na chorvatském ostrově Hvar, později se objevil i v oblasti jihovýchodně od Splitu, odkud se rozšířil až do Černé Hory. Zasaženy byly tisíce hektarů lesa, nahlášeno bylo přes deset obětí.

Zdroj: Youtube