Stát Kérala, který je mezi zahraničními turisty oblíbený pro své tropické pralesy a pláže, čelí během letošním monzunové sezóny rekordní dešťové srážky. Stát „čelí nejhorším záplavám za 100 let“, řekl šéf místní vlády Pinarayi Vijayan na Twitteru a dodal, že dosud bylo ztraceno nejméně 324 životů. Do postiženého státu v pátek dorazil i indický premiér Naréndra Módí.

Obyvatelé třiatřicetimilionového státu v panice volají přes sociální sítě o pomoct. Říkají, že nemohou kontaktovat záchranné složky, protože dodávky elektřiny a komunikační linky nefungují.

„Moje rodina a sousední rodiny mají potíže,“ napsal Ajo Varghese z pobřežního města Alappuzha v příspěvku na facebooku, který se rychle stal virálním. „Nemáme vodu a jídlo, od odpoledne nejsme schopni komunikovat. Nemůžeme dobít mobilní telefony. Prosím pomozte,“ dodal.

Další volání o pomoc sdíleli na sociálních sítích lidé uvěznění v chrámech, nemocnicích i ve svých domovech.

Úřady nasadily desítky helikoptér a stovky lodí

Lidi uvězněné v oblastech zaplavených rozvodněnými řekami evakuuje více než 30 vojenských helikoptér a 320 lodí. Úřady oznámily, že se podařilo do bezpečí dostat tisíce lidí, ale dalších přibližně šest tisíc jich na záchranu ještě čeká.

„Nasazujeme více lodí a armádních jednotek, abych urychlili záchranné operace,“ řekl agentuře AFP vysoký státní úředník P.H. Kurian. Vrtulníky také uvězněným lidem shazují zásoby potravin a vody. Do Keraly mezitím míří speciální vlaky s dodávkami pitné vody.