Jihokorejec Čche si zmrzačil malíček ze stejného důvodu letos hned dvakrát. Poprvé si prst uřízl v dubnu před japonskou ambasádou, ale lékařům se podařilo mu ho úspěšně přišít, uvedl policista I Čung-uk, pověřený vyšetřováním případu.

V květnu si na stejném místě uřízl týž prst znovu. Chirurgové mu sdělili, že tentokrát mu již nemohou pomoci, a tak muž malíček poslal na japonské velvyslanectví.

Jihokorejec konkrétně protestoval proti novým japonským učebnicím, které sporné souostroví, na něž si dělá nároky také Jižní Korea, označují za součást japonského území.

Neobydlená skaliska v Japonském moři jsou předmětem sporu již od roku 1905, kdy Japonsko podepsalo dohodu s Koreou, která upravila cestu k budoucí japonské kolonizaci Korejského poloostrova. Japonsko ovládalo Koreu v letech 1910–1945. Jižní Korea ale tvrdí, že souostroví bylo korejským územím ještě před japonskou kolonizací Korejského poloostrova. Vody kolem ostrůvků jsou bohaté na ryby a pod mořským dnem jsou údajně bohaté zásoby nerostných látek.