Jihokorejský prezident I Mjong-bak v neděli provedl největší reorganizaci své vlády od nástupu do funkce v roce 2008. Obměna se dotkla poloviny kabinetu, včetně funkce premiéra, do níž nastoupil reformátorský politik Kim Te-ho. Cílem změn je podle analytiků prezidentova snaha urychlit hospodářské reformy v zemi. Klíčová ministerstva zahraničních věcí a obrany ale zůstala zachována v dosavadní podobě, což podle analytiků svědčí o tom, že Soul bude pokračovat v uplatňování nekompromisní politiky vůči KLDR.

Premiér je druhým nejvyšším představitelem země, ale jeho práce je spíše byrokratická a administrativní a má jen malou rozhodovací moc, upozornila agentura AP. Pokud se ovšem Kim ve své nové roli osvědčí, mohl by podle agentury Reuters být vůdčím kandidátem v prezidentských volbách v roce 2012.

Noví ministři přicházejí i do sedmi dalších resortů – ministerstva hospodářství, ministerstva práce, ministerstva školství, vědy a techniky, ministerstva kultury, tělesné výchovy a cestovního ruchu, ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu, ministerstva zdravotnictví a sociální péče a ministerstva pro zvláštní záležitosti.

„Chceme posílit reformy příchodem mládí a vitality,“ řekl prezidentský mluvčí. „Politika prezidenta I Mjong-baka je tržně orientovaná, členové vlády jsou mu velmi blízcí a já si myslím, že vytvoří dobrý tým,“ doplnil ho politolog Jun Čchang-hjon z univerzity v Soulu.

Změny v jihokorejské vládě, jež podle agentury AFP ještě musí schválit parlament, přicházejí necelé dva týdny poté, co prezidentova vládnoucí Velká národní strana vyhrála doplňovací parlamentní volby, které byly chápány jako referendum o veřejné podpoře prezidenta.

Prezident za prioritu své vlády označil vytvořit v letošním roce 200.000 nových pracovních míst, slíbil také snížit byrokracii, daně a reformovat nepružný pracovní trh. Jižní Korea je čtvrtou největší ekonomikou Asie a jako jedné z prvních zemí světa se jí podařilo překonat poslední globální hospodářskou krizi.

Nová vláda bude muset čelit napjaté situaci na Korejském poloostrově, kterou vyvolalo březnové potopení jihokorejské válečné lodi Čchonan ve Žlutém moři. Podle mezinárodního vyšetřovacího týmu nese odpovědnost za katastrofu, která si vyžádala životy 46 jihokorejských námořníků, severokorejské torpédo.

Jihokorejské námořnictvo v současné době pořádá své historicky největší protiponorkové manévry, které by měly skončit v pondělí. KLDR cvičení označila za provokaci a hrozí, že na ně bude vojensky reagovat. Analytikové soudí, že nesmlouvavá politika Soulu vůči komunistickému sousedovi ze Severu se v brzké budoucnosti nezmění, o čemž svědčí i udržení ministra zahraničních věcí, ministra obrany a ministra pro sjednocení v jejich funkcích.