Ke zostření vlastních bezpečnostních opatření se Jižní Korea rozhodla po víkendové zkoušce vodíkové bomby, kterou provedl její severokorejský soused, a po náznacích, že Severní Korea hodlá ve svých testech s raketami nesoucími jaderné nálože pokračovat i nadále. Uvedla to agentura Reuters. 

Během pondělí by se měla sejít také bezpečnostní rada Spojených států amerických, která má projednat nové návrhy amerických sankcí vůči severokorejskému režimu. Americký prezident Donald Trump si také vyžádal od ministra obrany Jima Mattise přehled všech dostupných možností vojenského řešení.

Spojené státy poté varovaly KLDR, že pokusí-li se napadnout je nebo jejich spojence, musí počítat s "masivní" vojenskou odezvou.

Podle zástupců jihokorejské vlády naznačuje severokorejská aktivita, že KLDR plánuje další raketové testy. "Stále pozorujeme náznaky dalších testů balistických střel. Předpokládáme i to, že by Severní Korea mohla vypálit mezikontinentáln raketu," řekl v pondělí před jihokorejským parlamentem náměstek ministra národní obrany Čang Kyung-soo.

Jižní Korea zahájila v pondělí v návaznosti na severokorejskou víkendovou zkoušku vodíkové bomby cvičení letectva i vlastní raketové testy. Současně prohlásila, že chce jednat se Spojenými státy o nasazení "strategických aktiv, jako jsou letadlové lodě a strategické bombardéry", uvedl Kyung-soo. Dodal také, že po posouzení dopadů na životní prostředí chce jihokorejská vláda spustit zbývající čtyři zařízení nového amerického systémuprotiraketové obrany (THAAD- Terminal High Altitude Area Defense).

Spojené státy ho dopravily do Jižní Koreje už letos v březnu a rozmístily ho jižně od jihokorejského hlavnímo města Soul. Jeho plánované spuštění v červnu bylo ale odloženo kvůli protestům Ruska a Číny.

Konkrétně Čína prohlašovala, že velký dosah a velká citlivost protiraketového systému umožní Američanům sledovat testy vojenských letadel a raket i nad čínským územím.