Celosvětové setkání skautů, na něž se vypravilo kolem 40 tisíc účastníků z více než 150 zemí, včetně 413 lidí z Česka, se od začátku potýká s úmornými vedry a se špatnou organizací. Nyní hrozí, že rozlehlé tábořiště už ve středu místního času zasáhne silný vítr a déšť.

WOSM uvedla, že dostala potvrzení od jihokorejské vlády o časném odjezdu všech účastníků z okresu Puan na jihozápadě země. Úřad jihokorejského prezidenta vyzval k zahájení nouzových plánů, které by mohly zahrnovat přesun skautů do hotelů a dalších zařízení v hlavním městě Soulu a okolí.

Satelitní snímek tajfunu, který zasáhl Japonsko, z úterý 1. srpna
Hrozivé záběry z Japonska: Na Okinawu udeřil tajfun. Vyjít z domu je o život

David Venn z WOSM podle agentury AP uvedl, že nemůže zatím uvést žádné detaily k tomu, kde budou skauti po evakuaci pobývat, protože se stále čeká na informace od korejské vlády. Mezi možnými lokalitami je veletržní areál Korea International Exhibition Center, který se nachází zhruba 20 kilometrů severozápadně od Soulu. Podle nepotvrzených informací by skauty ze severských zemí mohla hostit americká základna Camp Humphreys, kam se už o víkendu uchýlili účastníci z USA.

„Účastníci jamboree budou evakuováni do náhradního ubytování v Soulu a jeho okolí. Česká výprava je na evakuaci dobře připravena, s touto eventualitou počítala a na krizových scénářích pracovala již několik dní,“ řekla Trojak.

Jamboree bude pokračovat

V pondělí 7. srpna čeká účastníky standardní program. Evakuace bude zahájena v úterý ráno. „Jamboree tímto nekončí. Očekáváme klidný odjezd a v Soulu pokračování našich dobrodružství, i když v pozměněné formě,“ doplnila. Závěrečný ceremoniál se podle ní uskuteční podle původního plánu 11. srpna v hale v Soulu.

Ubytování v jihokorejském hlavním městě a okolí si organizátoři zajišťují sami. „(Česká) ambasáda má připraveno místo pro evakuaci v případě, že by hrozilo, že čeští skauti nebudou mít kde spát,“ informoval ČTK český konzul v Soulu Roman Masařík.

Skautské jamboree v jižní Koreji:

Zdroj: Youtube

Podle něj je evakuace logisticky náročnou operací, do které se zapojí přes tisíc autobusů. „Každou minutu musí jeden plně naložený autobus odjet, aby se to celé stihlo do setmění,“ dodal Masařík. Přednost při evakuaci budou mít děti, takže eventuální další přenocování v areálu by se nejspíše týkalo dospělých dobrovolníků.

Organizátoři: Bezpečnost je prioritou 

Vedení výpravy je v neustálém kontaktu se skautským ústředím v Česku i s velvyslanectvím Soulu. „Odlety domů jsou plánované podle původních dat a nic se nemění ani na cestování, které mají skauti naplánované na dny po skončení jamboree,“ sdělila Trojak.

Také slovenská výprava je v pořádku a v průběhu nejbližších 24 hodin se bude přesouvat na bezpečnější místo, informovala ČTK tajemnice Rady pro komunikaci Slovenského skautingu Mária Dirgová. „Návrat účastníků ze Slovenska je stále stanovený na 13. srpen. Přesný plán odjezdu z tábořiště řeší organizátor spolu s WOSM a korejskou vládou,“ uvedla Dirgová.

V Rusku silný vítr vyvracel stromy a prudké deště přerušily dodávky elektřiny ve stovkách obcí. Ilustrační snímek
V centrálním Rusku zabíjely prudké bouře. Mezi desítkou obětí jsou i tři děti

Od začátku akce už musely být ošetřeny stovky účastníků kvůli horku a některé výpravy se rozhodly odjet. Jihokorejská vláda a organizátoři opakovaně uvádějí, že jejich prioritou je bezpečnost a na místo konání byly vyslány cisterny s vodou, zajistily klimatizované prostory a zdravotníky.