Na dnešním vojenském cvičení Soul demonstroval své stíhačky F-15 a pozemní balistické střely simulující nukleární útok Severní Koreje. Námořnictvo rovněž představilo fregatu vážící 2500 tun a další dvě menší válečné lodě. Informovala o tom agentura AP.

Soul svoji akci označil jako „masivní vojenskou odpověď“ na nedávný test vodíkové pumy svého severního souseda, který na korejském poloostrově vyvolala zemětřesení o síle 6,3 Richterovy stupnice. Tedy desetkrát více než při testu, kterým se vůdce Kim Čong-un chlubil na podzim. V pořadí šlo o šestý nukleární test Pchjongjangu. Většina států test odsoudila, včetně české diplomacie.

Jihokorejci se shodli s Američany na opatřeních, které by jim umožnily použití silnějších zbraní v rámci „preventivního“ útoku. 

Od sedmdesátých let byl totiž jihokorejský arzenál limitován bilaterální dohodou s USA. Dohoda bylo v roce 2012 revidována a Soulu bylo umožněno vlastnit rakety delšího doletu. Dnes může vlastnit rakety s doletem 500 až 800 kilometrů a o hmotnosti 500 kilogramů. Nová dohoda by tyto limity měla odstranit, aby Soul mohl na případný jaderný útok adekvátně reagovat.

Srovnání vojenského představila agentura AFP, její grafiku najdete zde.

Na včerejším zasedání Rady bezpečnosti OSN se americký ambasador Nikki Haley nechal slyšet, že severokorejské nukleární testy potvrzují, že Kim „žádá o válku“ a Rada bezpečnosti by měla přijmout nejsilnější diplomatická opatření.

“Už toho bylo dost. Válka je něco, co Spojené státy nechtějí. Nechceme to teď. Trpělivost naší země není neomezená,” dodal Haley.

Americký prezident Donald Trump na dotaz, zda by zaútočil na Severní Koreu prohlásil: „Uvidíme.“

Trump navíc tweetoval, že zváží zastavení veškerého obchodu se zeměmi, které se Severní Koreou obchodují.

Nicméně Spojené státy mají na jihokorejském území rozmístěno 28 tisíc jednotek, které jsou v případě války připravené zasáhnout.

Od středy do soboty jsou v plánu další podobná cvičení.