„Doufáme, že náš krok přiměje obě země opustit od kritiky i propagandy a přispěje k mírotvornému procesu i novému začátku,“ citovala z prohlášení jihokorejského ministerstva obrany agentura DPA.

Propagandistické vysílání zahájila Jižní Korea v roce 1963. Podél společné hranice jsou v současnosti rozmístěny desítky soustav výkonných reproduktorů. Obdobná zařízení má sice na hranicích i KLDR, jihokorejské ministerstvo obrany však zatím nemohlo ověřit, zda s vysíláním nyní přestala i severokorejská strana.

K přerušení vysílání, které je tvořeno směsicí zpráv, kritiky sousedního režimu a popovou hudbou, přistoupily obě země i v roce 2015. Po čtvrté jaderné zkoušce KLDR však Soul vysílání v lednu 2016 obnovil.

Korejský summit, kterého se zúčastní severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in, se uskuteční v pátek 27. dubna v pohraniční vesnici Panmundžom, která leží v demilitarizovaném pásmu. Jeho hlavními tématy mají být denuklearizace Korejského poloostrova a nastolení míru.

Podle severokorejské tiskové agentury je Kim Čong-un ochoten zastavit jaderné testy, ukončit mezikontinentální starty balistických raket a uzavřít jadernou testovací stanici. Bílý dům se však domnívá, že poslední vyjádření severokorejského diktátora mohou být pastí před severokorejsko-americkým summitem plánovaným na květen nebo počátek června.