Tyto hrozby jsou obsaženy v prohlášení, které v sobotu vydala sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, což vyvolává obavy, že by se KLDR mohla uchýlit k provokacím s cílem posílení své vnitřní jednoty. Pozorovatelé podle agentury AP soudí, že Pchjongjang zoufale potřebuje uvolnění tvrdých sankcí v době koronavirové pandemie.

Jihokorejský poradce pro národní bezpečnost Čchong Ui-jong uspořádal dnes ráno mimořádnou videokonferenci s ministry bezpečnostních resortů a armádními generály. Jednal s nimi o nejnovějším vývoji situace na Korejském poloostrově a možných krocích vlády v Soulu.

Jo-čong s korejskými lídry
Odveta za letáky. KLDR přerušila mezikorejské komunikační linky

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení poté uvedlo, že obě Koreje musejí usilovat o zachování všech dohod, jichž dosáhly. Ministerstvo obrany řeklo, že pečlivě monitoruje severokorejské ozbrojené síly a udržuje přísnou vojenskou připravenost. Obě ministerstva uvedla, že jihokorejská vláda "považuje současnou situaci za vážnou".

Přerušené komunikační linky

Pchjongjang vyvíjí už delší dobu tlak na Soul ve snaze docílit zastavení kritické kampaně namířené na Kim Čong-una vedené s pomocí letáků posílaných přes hranici.

Kim Jo-čong už dříve pohrozila zrušením vojenského paktu s Jihokorejci a uzavřením Kesongu i tamního styčného úřadu, pokud Soul nezabrání aktivistům posílat z Jižní Koreje na sever pomocí balónů letáky kritizující severokorejský režim. Tento týden severokorejská tisková agentura KCNA oznámila, že KLDR se rozhodla přerušit všechny komunikační linky s jihokorejskými úřady. Jižní Korea potvrdila, že KLDR od úterka neodpovídá na telefonáty.