„Mám v plánu kandidovat… nejsme ale ještě připraveni to oznámit,“ uvedl Biden v rozhovoru se stanicí NBC. Už dříve prezident řekl, že by se v případě kandidatury o funkci znovu ucházel v tandemu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, připomněla agentura Reuters.

Střelba v bance v Louisville
V bance v americkém Louisville se střílelo. Zemřelo pět lidí, další jsou zranění

Kandidáti na amerického prezidenta či prezidentku musejí před samotnou volbou, která je naplánovaná na začátek listopadu 2024, soupeřit o přízeň svých spolustraníků v primárních volbách. Demokraté však v průzkumech veřejného mínění dávají najevo, že si nepřejí, aby nyní 80letý Biden kandidoval znovu.

V únoru řeklo výzkumníkům agentury Reuters a sociologického centra NORC jen 37 procent demokratů, že si přejí, aby se současný prezident znovu ucházel o křeslo v Bílém domě. To je o 15 procentních bodů méně než loni v říjnu, a tento propad je patrný u mladších i starších členů Demokratické strany.

Zopakuje se souboj Biden vs. Trump? 

Ani jeden z ostatních současných demokratických kandidátů však podle serveru Politico a průzkumů sdružených na webu FiveThirtyEight nemá příliš velké šance Bidena v primárkách porazit.

Bývalý americký prezident Donald Trump u soudu v New Yorku, 4. dubna 2023
Trump před soudem: Nikdy jsem si nemyslel, že by se něco takového mohlo stát

Pokud tedy Biden skutečně kandidovat bude a demokraté jej navzdory pochybám zvolí za svého kandidáta, mohl by opět čelit republikánskému exprezidentovi Trumpovi, ale také například současnému floridskému guvernérovi Ronu DeSantisovi. Ten zatím kandidaturu oficiálně neoznámil, předpokládá se ale, že se o prezidentský úřad ucházet bude.