"Jako světová demokratická komunita se musíme postavit za hodnoty, které nás spojují," řekl americký prezident Joe Biden. "Musíme se postavit za spravedlnost a vládu práva, za svobodu vyjádření, svobodu shromažďování, svobodný tisk, svobodu vyznání, za všechna přirozená lidská práva každého jedince," pokračoval americký prezident.

"Demokracie se nestane jen tak náhodou. S každou generací ji musíme obnovovat," řekl americký prezident a poznamenal, že podle pozorovatelů již 15 let po sobě ubývá míra svobody ve světě, i ve Spojených státech. Ty podle prezidenta musí "bez ustání bojovat za to, aby držely krok se svými demokratickými ideály".

Americký prezident Joe Biden
Napětí na Ukrajině: Biden zvažuje evakuaci Američanů, Pentagon vymýšlí scénáře

"Češi velmi dobře vědí, že demokracie je něco, na čem musíme neustále pracovat a za co musíme bojovat," řekl dnes na summitu v krátkém veřejném vystoupení odcházející premiér Babiš a připomněl, že Česká republika nedávno oslavila 32. výročí sametové revoluce a obnovy demokracie v zemi.

"Jsme svědky nespočtu sotva patrných, ale někdy i otevřených, kroků směřujících k podrytí demokratických institucí," dodal Babiš a zmínil především korupci a dezinformační kampaně. Lídři podle něj musí přijít se způsobem, jak ujistit občany, že každý jedinec hraje v demokratickém systému důležitou roli a má moc jej ovlivnit.

Na domácí scéně Babiš označil za hlavní prioritu v tomto směru boj proti korupci, důležité je podle něj rovněž bránit volební proces před hybridními hrozbami, například dezinformačními kampaněmi. Navenek chce Česko nadále podporovat zastánce lidských práv po celém světě.

Svoboda projevu a médií 

Zásadní součástí demokracie je podle premiéra ČR rovněž svoboda projevu a médií. "Nicméně stejně důležité je nestranné podávání zpráv samotnými novináři, které je bohužel nahrazováno aktivismem a prosazováním určité agendy, což stále více platí i pro veřejnoprávní média," řekl Babiš tím, že chce ČR pomáhat reportérům vypořádávat se s výhrůžkami a útoky, kterým stále více čelí.

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden (vlevo na obrazovce) a Vladimir Putin (vpravo) dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference
Jednání prezidentů USA a Ruska: Biden hrozí reakcí na eskalaci na Ukrajině

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve svém vystoupení připomněla tři roky starou vraždu reportéra Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. "Žádný novinář by neměl čelit rizikům kvůli tomu, že dělá svou práci," řekla s tím, Slovensko zdvojnásobí svoje zahraniční příspěvky na podporu investigativní žurnalistiky ve světě.

"Slovensko mělo svoje demokratická zaváhání. Jakkoliv byla bolestivá, naučila nás, že aby demokracie přežila, musí být neustálým procesem sebezdokonalování," dodala slovenská prezidentka.

Za zavřenými dveřmi 

Lídři dnes jednají na plenárním shromáždění za zavřenými dveřmi, jednotlivé země však rovněž přednášejí krátké vzkazy přístupné veřejnosti. Kromě toho se v rámci summitu koná rovněž řada panelových diskuzí na nižších úrovních. Jednání budou pokračovat ještě v pátek.

Summit již před jeho začátkem provázely určité kontroverze zejména kvůli okruhu účastníků. Washington nepozval na setkání Rusko nebo Čínu, summitu se však zúčastní zástupci Tchaj-wanu. Proti tomu se Peking tvrdě ohradil, protože ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii a nechce, aby se k němu přistupovalo jako k samostatné zemi.

Biden rovněž sklidil kritiku za pozvání některých zemí, jež nejsou považovány za příliš svobodné, například Filipín, Konga, Indie, či Iráku.