„Byl jsem v kontaktu s jeho (Bidenovým) týmem včera (v sobotu) večer. Cítil se dobře. Měl dobrý den. Má… infekci horních dýchacích cest a je docela v pořádku. Dnes ráno jsme nedostali žádné nové zprávy, ale večer se cítil mnohem, mnohem lépe,“ citovala koordinátora protiepidemické politiky prezidentské kanceláře agentura AP.

Představitelé americké vlády od začátku popisují Bidenovy příznaky covidu-19 jako mírné. Průběh nákazy připisují skutečnosti, že prezident dostal čtyři dávky vakcíny a ihned po infekci začal brát antivirotika Paxlovid. Bidenův lékař Kevin O'Connor ve svém sobotním a dosud posledním hlášení uvedl, že prvotní symptomy zahrnující rýmu a kašel se staly „méně nepříjemnými“, ovšem doplnil, že prezident zažíval bolesti a škrábalo jej v krku.

Americký prezident Joe Biden na summitu zemí G7 na zámku Elmau v Německu, 26. června 2022.
Americký prezident Biden je pozitivní na covid-19. Má jen velmi mírné příznaky

„Je to varianta BA.5… ale díkybohu naše vakcíny a léčiva proti ní dobře zabírají,“ řekl dnes Jha. Uvedená odnož vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron v poslední době v USA dominuje a je příčinou zvýšeného přenosu nákazy v populaci. Počty evidovaných infekcí se za relativně vysoké míry pozitivity testů v posledních dnech drží okolo 130 tisíc denně, v amerických nemocnicích je s covidem-19 nejvíce pacientů od začátku března a denní počty obětí lehce narostly na více než 400.

Covid prodělal i Trump 

Není jasné, od koho se Biden nakazil. Od pozitivního testu je v karanténě v prezidentském sídle, kde pokračuje ve výkonu funkce. Bidenův covid-19 je zatím mírnější než tomu bylo v případě jeho předchůdce Donalda Trumpa, který nemoc prodělal na podzim 2020, tedy v době bez vakcín a s méně pokročilými léčebnými postupy.

Tehdy 74letý Trump strávil v době vrcholící předvolební kampaně tři dny v nemocnici, než se vrátil do Bílého domu.